Otopark alanları ve araç parkları…

21 Nisan 2024 15:24
Otopark alanları ve araç parkları…

Gölcük, ulaşım konusunda gün içerisinde çok sayıda aracın transit olarak kullandığı oldukça önemli bir karayolunun üzerinde bulunuyor. D-130 Karayolu’nun ilçemizin içinden geçmesi, yoğun bir araç trafiğinin görülmesinde etken oluyor. Sabah mesai başlangıcına yakın saatlerde ve akşamları ise mesai bitiş saatinde daha fazla araç yoğunluğunun görüldüğü ilçemizde, bazı caddelerde de araç yoğunluğun arttığını görebilmek mümkün oluyor. Bunların en başında ise ilçemizin merkezinde bulunan Amiral Sağlam Caddesi ve Donanma Caddesi geliyor.

Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda hizmete sunulan köprülü kavşaklar, ulaşım konusunda yaşanan sorunları ortadan kaldırmış ve köprülü kavşakların bulundukları bölgelerde trafiğin kesintisiz ve sağlıklı bir şekilde işlemesine de olanak sağlamıştı. Gölcük’te ulaşımda yoğun olarak kullanılan caddelerde son dönemlerde yapılan genişletme çalışmaları ise ulaşımın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine katkıda bulundu.

Son yıllarda artan araç sayısı ise yeni otopark alanlarına ihtiyaç duyulduğunu gösteriyordu. İlçemizde ve şehir merkezine yakın olması dolayısıyla araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih edilen otopark alanları, ihtiyaca tam olarak cevap vermese de, yine de oldukça fazla sayıda aracın park etmesine olanak sağlıyor.

Gölcük’te çalışmaları hızla devam eden kentsel dönüşüm alanı, daha öncesinde araç sürücülerine otopark alanı olarak hizmet veriyordu. Merkez Mahallesi’nde bulunan otopark alanı ise araç sürücüleri tarafından ilçemizin merkezine yakın olması dolayısıyla, araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılmaya devam ediyor. Bu noktada bulunan otopark alanı, gün içerisinde çok sayıda araca ev sahipliği yapıyor.

Gölcük’te Amiral Sağlam Caddesinden sonra ulaşımda yoğun olarak kullanılan caddelerinden olan Donanma Caddesi’nde bulunan otopark alanı da yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında daha kullanışlı bir hale getirilmiş ve araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştı. Bu noktadaki otopark alanı da önemli bir ihtiyacı karşılıyor.

Otopark alanına atılan çöpler, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Otopark alanlarının yakınlarında çöp konteynerleri bulunmasına rağmen, bazı kimselerin çöplerini otopark alanına veya çevresine atması, görüntü kirliliğinin ortaya çıkmasının yanında, sağlık açısından da hiçte hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bununla birlikte, bazı araç sürücüleri şehir merkezine yakın sokaklarda kaldırımlara araçlarını park edebiliyor. Bu ise yayaların tepkisini çektiği gibi emniyetsiz durumların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kaldırımlara yapılan araç parkları nedeniyle bazı noktalarda yayalar yolda yürümek durumunda kalabiliyor. Araç sürücülerinin bu konuda daha duyarlı davranmaları ise yaya emniyeti açısından önem taşıyor.

Hatalı araç parkları konusunda ise bazı sürücüler araçlarına park yeri bulamadıkları için bu şekilde bir davranışta bulunduklarını söyleyip, diğer sürücüleri mağdur edebiliyor. İlçemizin merkezinde bazı sokakların dar oluşu ve yalnızca tek yönlü araç trafiği olan yerlerde, hatalı yapılan parklar, diğer sürücüleri de zor durumda bırakabiliyor. Birde bunun yanında yalnızca kendi işi görülsün deyip aracını olmadık bir şekilde bırakanlarda bulunabiliyor. Otopark alanlarının araç park kapasitesi belirli olduğu halde, kapasitenin üzerinde araçların park edilmesi, diğer araç sürücülerini de olumsuz etkiliyor.

İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda bazı sorumlulukları ve dikkat etmesi gereken davranışları bulunmaktadır. Toplum tarafından benimsenen ve toplumu rahatsız etmeyen konular, herkes için aynı şekilde kabul edilmelidir. Ortak yaşanılan yerlerde toplumun hak ve menfaatlerini gözetmek gerektiğini unutmamak gerekiyor. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X