Ormanların önemi…

21 Mart 2023 15:43
Ormanların önemi…

Ormanlar, bir ülkenin doğal güzellikleri olduğu kadar aynı zamanda doğal zenginlik kaynaklarıdır. Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı birçok yarar bulunmaktadır. Yaşamış olduğumuz Dünyanın temiz hava deposu olan ormanların, bir insanın akciğerleri gibi görev yaptığını hafızalardan çıkarmamak gerekiyor. Ormanlık ve yeşil alanların çoğaltılmasına yönelik çalışmalar yapılırken, doğanın korunmasına katkı vermek büyük önem taşıyor. Ormanların insanlara ve çevreye sağladığı birçok yarar vardır ve faydasını da saymakla bitiremeyiz.

21-26 Mart tarihleri Orman Haftası’dır. Ormanlarımız, gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz değerli bir hazinedir. Çocuklarımıza ormanların önemini küçük yaşlardan itibaren anlatarak, ağaç sevgisini aşılayabilmeliyiz.İnsanlara ve çevreye sağladığı birçok yararı bulunan ormanların, yalnızca insanlar için değil, doğada bulunan tüm canlılar için büyük önem taşıdığı bir gerçektir.

Ormanlar toprağın nemli kalmasını sağlar. Erozyonu önler, yöre­nin iklimini etkiler, yağmur yağmasını sağlar. Kullanmış olduğumuz kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz birçok ihtiyacımız ormanlardan karşılanmaktadır. Bahsettiğim gibi ormanların birçok faydası bulunmaktadır. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir.

Günümüzde ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem veriliyor. Gölcük’te yapılan çalışmalarla yeşil alanların sayısında gözle görülür önemli miktarda artış oluyor.Yeni yapılan yolların kenarlarına ve köprülü kavşakların olduğu noktalara dikilen fidanlarladaha da yeşil bir Gölcük oluşturuluyor. 

Ormanlar, insanlar için hava, su, ekmek gibi en çok ihtiyaç duyulan doğal kaynaklarımızdandır. Ormanlar ülke ekonomisi açısından da büyük bir zenginlik kaynağıdır. Ormanların insanlara onca faydası varken, en çok zararı da maalesef yine insanlardan görebilmektedir. Ormanlık ve yeşil alanların çoğaltılmasına yönelik çalışmalar yapılırken, bazı duyarsız insanların doğa ve çevreye karşı kayıtsız kalmasını anlamakta mümkün olmuyor. Ağaçlık alanlarda bilinçsizce yakılan ateş, söndürülmeyen izmarit, koca bir ormanın yok olmasına sebep olduğu gibi, içinde yaşayan canlılar içinde kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Bunun sonucunda ise ülke ekonomisini etkilediği gibi doğal güzelliklerde maalesef yok olabilmektedir.

Ormanlarımızı korumalı ve gelecek nesillerimize daha yeşil bir dünya bırakabilmek için yapılan çalışmalara destek vermeliyiz. Çocuklara küçük yaşlarda ağaç dikmenin ve tabiatı korumanın önemini iyi anlatmalı ve yaşça büyükler onlara bu konuda da örnek olmalıdır. Oturmuş olduğumuz evimizin bahçesine çocuklarımızla birlikte dikeceğimiz bir fidan, onların ağaç ve doğa sevgisinin daha da pekişmesine katkı sağlayacaktır.

Geleceğe bırakabileceğimiz miras olan ormanları koruma konusunda gereken bilinç oluşmalıdır. Bizlere bu kadar yarar sağlayan, ülke ekonomisinde önemli yeri olan ormanları korumalı ve ağaç dikimine yeterince önem vermeliyiz.Doğayı ve yeşili korumak gerekirken, yapılan yanlış davranışların toplumun genelini ilgilendirdiğini unutmamak gerekiyor. Çevreye olan duyarlılık ancak çevreyi temiz tutmakla mümkün olabilecektir. Ormanları korumanın hepimizin görev olduğunu düşünüyorum. Çocuklarımıza doğanın ve ormanların önemini anlatarak, ormanları koruma bilincini oluşturabilmeliyiz.Ormanların birer milli servet olduğunun da unutulmaması gerekiyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X