Organ bağışının önemi…

02 Kasım 2023 15:46
Organ bağışının önemi…

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’dır. Organ Bağışı Haftası kapsamında etkinlikler düzenlenerek, organ ve doku bağışının önemine dikkat çekilir. Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla etkinlikler ve farkındalık çalışmaları yapılmaktadır.

Tedavi edilmesi yalnızca organ nakli ile mümkün olabilen hastalıklar ise önemli sağlık sorunlarından birini oluşturmaktadır. Organ bağışı konusunda duyarlılık göstermek ise büyük önem taşıyor.

Geçtiğimiz dönemler içerisinde ilçemizin çeşitli yerlerinde organ bağışı konusunda duyarlılık oluşturmak ve vatandaşları bilgilendirmek amacı ile stantlar açılmış ve Gölcüklüler organ bağışı konusunda kayıtsız kalmadığını göstermişti. 

Organ bağışı günümüzde olukça önemli bir hale gelmiştir. Hastanelerde hayata tutunabilmek için organ bekleyen insanlar olduğu bilinciyle, organ bağışı konusunda daha duyarlı hareket etmek gerekiyor. Organ bağışında, tıpkı kan bağışında olduğu gibi gerekli duyarlılığı oluşturmak gerekiyor. Her organ bağışının yeni bir hayat demek olduğunu unutmamak gerekiyor. Organ bağışında bulunmak aynı zamanda toplumda birlik, beraberliğin ve dayanışmanın artmasına da katkı sağlar.

Gerek toplumsal, gerekse kişisel olarak sağlık açısından büyük önem taşıyan kan bağışına da tıpkı organ bağışında olduğu gibi ilçemizde yaşayan vatandaşlar büyük ilgi göstererek, destekte bulunuyor. Kan bağışında bulunarak, kan bekleyen hastalara yardım etmekle birlikte, kendi sağlığımız içinde önemli bir katkıda bulunmuş oluyoruz. Kan bağışlamakla 3 kişinin hayatının kurtarıldığı düşünüldüğünde, kan vermenin ne kadar önemli olduğu sanırım bir kez daha ortaya çıkıyor. İlçemizde yapılan kan bağışı kampanyasına Gölcüklü vatandaşların göstermiş olduğu yoğun ilgi, kan bağışı konusunda toplumda gerekli bilincin oluştuğunu da gösteriyor.

Araç parklarında duyarlılık…

Gölcük’te otopark sıkıntısı, özellikle ilçe merkezine yakın olan dar olan sokaklarda kendisini daha fazla hissettiriyor. Gölcük’te hayata geçirilen yeni trafik düzeni, sorunu büyük oranda azaltmış olsa da, ilçe genelinde otopark sorununun ise devam ettiği görülüyor. Bunda trafiğe çıkan araç sayısında meydana gelen artış ta etken olurken, ilçemize kazandırılan yeni otopark alanları ise ihtiyaca tam olarak cevap vermede yetersiz kalabiliyor.

Tek yöne trafik akışı olan sokaklarda köşe başlarına park edilen araçlar, zaten dar olan yolda trafiğin aksamasında etkili oluyor. Yine dar olan ara sokaklarda yaşanan sorunlardan bir diğeri ise, araçların yaya kaldırımlarına park etmeleri nedeniyle yayalar kaldırımlar yerine araç yolunda yürümek zorunda kalabiliyor.

Neredeyse kanıksanan durumlardan bir tanesi de araç parklarını önlemeye yarayan dubaların veya hacıyatmaz diye tabir edilen materyallerin yerinden sökülmesi. Bunu yapan kimseler o kadar rahat davranıyorlar ki, sanki kendine ait bir malzemeyi yerinden çıkarıyormuşçasına rahat davranış sergiliyor. Henüz yeni monte edilen dubalara dahi zarar verildiği de gözlerden kaçmıyor. Prestij caddelerin yapılması ile bu sorun giderilmiş olsa da, diğer kesimlerde yaşanan sorun devam ediyor. Araç parkları konusunda gereken duyarlılığın oluşması ile sorun en aza indirgenebilecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X