Önyargılı olmamak…

27 Şubat 2024 16:03
Önyargılı olmamak…

Herhangi bir olayı anlayıp dinlemeden varılan önyargılar yine o kişinin başkaları hakkındaki düşüncesi için olumsuz etki yaratmasına neden olabilir. Günlük hayatın içinde bazı insanlar karşılaşmış oldukları birtakım olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden önceden yorumda bulunur veya karşısındaki kimseler hakkında erkenden önyargıya varır. İletişimde önemli olan, karşımızdaki kimsenin sözünü kesmeden dinlemek, bilinen doğruları karşı tarafa aktarmak ve saygı çerçevesi içerisinde hareket edebilmektir.

Bir konu hakkında yorumda bulunulacağı zaman, o konu hakkında gerekli bilgi ve birikime sahip olmak gerekir. Fakat karşılaşılan bazı durumlar vardır ki, özelikle toplu olarak bulunulan yerlerde bir konu hakkında birden çok fikir üretilir, herkes kendi bildiği doğrusunu savunmaya çalışır. Bazı insanlar bilip bilmediği şeyler hakkında yorumda bulunur. Önemli olan yorumda bulunan kişinin o konu hakkında ne kadar bilgisi olduğu değil, o kişi için önemli olan yorumda bulunmaktır.

Bazıları ise her konuda fikir beyan etmeyi çok sever. Toplumda bu şekilde yaklaşımda bulunan insanlarla sık olmasa da karşılaşabiliriz. Bazı insanlarda herhangi bir ortama girdiğinde orada konuşulanlardan azıcık bir iki kelime duyup hemen konu hakkında yorumda bulunmaya başlar. Bazı insanları buna iten sebebin kendisini topluma kabul ettirme, kendi fikirlerinin önemsenmesi ve kişinin bir yerde saygı görmesi gibi yanlış düşünceler oluşturur. Bir konu hakkında bilmeden yapılan yorumlar, o insanı daha çok sıkıntıya sokabilir. Bir kimsenin kendisini ifade edebilmesinin en iyi yolu olan konuşmak kadar, bir de iyi bir dinleyici olabilmekten geçtiğini düşünüyorum.

Sorumluluk duygusu…

Sorumluluk duygusunu gerektiği kadar benimseyen kimselerin başarı oranları da bir o kadar yüksek olmaktadır. Sorumluluk sahibi olmak önce o kimsenin kendisine olan güveni ve başarma azmini, daha sonra ise topluma olan görevlerini hatırlatmada önem taşımaktadır.

Sorumluluk, insanların yalnızca evde çocuklarına veya ailesine karşı sorumluluğu ile kalmaz. Aynı zamanda yaşamış olduğu topluma karşı da bazı sorumlulukları bulunmaktadır.

Günümüzde bazı insanların özellikle yaşamış olduğu toplumda, çevreye karşı olan sorumluluklarını görmezden veya bilmezden gelerek, sorumsuzluk örneği sergileyebildiğini görebilmekte mümkün olabiliyor. Gereken sorumluluğu taşımayan kimselerin yapmış oldukları davranışlara toplumun ortak olarak bulundukları birçok alanda denk gelebilmek mümkün olabiliyor.

Toplumun ortak olarak kullandığı yerlerdeki gürültü seviyesi, aynı zamanda tüm vatandaşları ilgilendirmektedir. Özellikle insanların istirahat saatleri olan akşam saatlerinde veya gece, duyarsız bir kimsenin gürültü kirliliğine neden olması, hoş karşılanacak bir davranış şekli olmasa gerek. Bu konuda da çevreye karşı sorumluluk bilinci ile hareket etmenin saygı çerçevesinde önemli olduğunu düşünüyorum.

Trafikte sorumsuz davranan kişilere günlük yaşantıda rastlayabilmek mümkün olabiliyor. Bazı sorumsuz insanların davranışları, duyarlı vatandaşların ister istemez tepkisine neden olabiliyor. Araç parkı konusunda da sorumsuz şekilde davranışlarda bulunanlar maalesef bulunabiliyor. Her yolun saygıdan geçtiğini düşünmek, istenmeyen davranışların yaşanmasını en aza indirgeyecektir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X