Önemsiz gibi görünen önemli şeyler…

03 Nisan 2017 13:36
Hayatımızda karşılaştığımız bazı şeyler bizler için çok önemli olup, önem verdiğimiz şeylerin üzerine daha fazla eğiliriz.

 Bazılarına ise yeterince önem ve özeni göstermeyip, hayatın akışı içinde sıradan olabileceğini düşünürüz. Aslında toplumu ilgilendiren konularda neyin bizler için çok önemli olduğu, neyin daha az önemsiz olduğuna karar verirken, bir kez daha düşünmemiz gerekiyor.

 İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda bazı sorumlulukları ve dikkat etmesi gereken davranışları bulunmaktadır. Toplum tarafından benimsenen ve toplumu rahatsız etmeyen konular, bizler içinde aynı şekilde kabul edilmelidir. Çünkü bazı durumlarda karar verirken yalnızca kendimizi düşündüğümüz gibi, ortak yaşanılan yerlerde ise toplumun hak ve menfaatlerini gözetmek gerektiğini düşünüyorum.

 Kullanım süresi dolmuş bir kalem pil, evlerimizde kullanmış olduğumuz yağlar, cam şişeler, metal atıklar, kağıt atıklar belki birçok insan tarafından bir şey ifade etmeyebilir fakat geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması ve bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmesi önlenmiş olur. Aslında en yakınımızdaki geri dönüşüm kutularına atacağımız dönüşüme tabi olan maddelerle ekonomik tasarruf sağlandığı gibi, doğanın korunmasına da katkıda bulunmuş oluruz.

 Havaların ısınmaya başladığı bugünlerde, vatandaşların özellikle hafta sonlarında tercihi açık havada piknik yapmak oluyor. Yapılan piknik sonrasında çevrenin temiz bırakılması, ateşin iyice söndüğünden emin olunması olabilecek tehlikeli durumların yaşanmasının önüne geçmiş oluyor. Hepimizin sıkça karşılaştığı, toplum tarafından hiçte hoş karşılanmadığı gibi, çevreye oldukça zarar veren araçlardan izmaritlerin atılması da, oldukça büyük olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Ailemizle birlikte yaşamış olduğumuz evimizin nasıl ki temizliğine dikkat ediyorsak, yaşamış olduğumuz çevrenin de bizlerin bir büyük evi olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

 İlçemizde bulunan engelli vatandaşlarımızın yaşam koşullarını kolaylaştırma adına çeşitli çalışmalar yapılarak etkinlikler düzenleniyor. Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içinde daha fazla yer bulması adına yapılan birtakım çalışmalarla, engelli vatandaşların evlerinde değil, faaliyet ve etkinliklerin içinde yer alması amaçlanıyor. Uzun bir süreden beri engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak adına, mavi kapak kampanyaları düzenleniyor.

 İlçemizdeki çeşitli kurum ve kuruluşlarının da destek verdiği mavi kapaklar, birçok insan için belki bir şey ifade etmeyebilir. Fakat engelli vatandaşlarımız için çok şey ifade ediyor. Toplanan mavi kapaklar sayesinde ihtiyacı bulunan engelli vatandaşlarımıza, tekerlekli sandalye alımı yapılabiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde bu konuda ilçemizde vatandaşlar, duyarlı bir davranış örneği sergilemiş ve engelli vatandaşlarımız tekerlekli sandalyelerine kavuşmuştu.      

 Bazıları için içmiş olduğumuz bir suyun kapağı bir şey ifade etmeyip, çöpe atılabilirken, toplanan mavi kapaklar engelli vatandaşlarımızın ulaşımda yaşamış olduğu sıkıntının ortadan kaldırılmasına vesile olabiliyor. Evlerimizde veya işyerlerimizde alacağımız basit önlemlerle, mavi kapak toplama kampanyalarına destek olabiliriz. Önemli olan toplamış olduğumuz kapağın miktarından çok, konuya duyarlılıkla yaklaşabilmektir.    

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X