Olumlu tarafından bakabilmek…

01 Mayıs 2024 14:38
Olumlu tarafından bakabilmek…

İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda birbirlerine karşı saygılı olması, ‘ben’ değil ‘biz’ duygusuyla hareket etmesi, toplumun hizmetine sunulan ortak kullanım alanlarındaki değerlere sahip çıkılması, olması gereken beklenen olgulardır. İnsanların birbirlerine karşı hoşgörüyle yaklaşması, karşısındaki kişilerin fikirlerine ve düşüncelerine karşı saygılı olunması beklenen davranışlar içerisinde bulunmaktadır.

Toplumda saygının yanında bir başka unsur olan sabırlı davranmakta gerekiyor. Sabır insanların, zorluklar ve sıkıntılar karşısında metanetli olması ve dayanabilmesine denir. Sabır, insanların sıkıntı ve zorluklara karşı sükunetle davranış sergilemesi demektir.

Bazı kimselerin sabır anlayışına hayran kalırız. Karşılaştığı sıkıntılar karşısında sabırlı davranan ve olaylara daha sakin yaklaşan kimselere imrendiğimizde olmuştur. Bu kimseler hayata gerçek anlamda pozitif bakabilen kimselerdir. Sabırlı insanlar sakin olup her şeye hemen sinirlenmezler, bu nedenle daha sonradan pişman olacağı şeyleri söyleyip insanların kalbini kırmazlar. 

Yaşamları boyunca yalnızca kendi yaptıklarını doğru kabul eden kimseler, toplum içinde yaptığı davranışlarla tepki çekmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Öyle ki hiçbir şeyi umursamaz, yaptıkları davranışların sonunun ne olacağını da düşünmezler veya düşünmek istemezler. Bu kimseler yaşadığı olaylardan veya karşılaştıkları durumlardan ders çıkarmadıkları gibi, aynı alışkanlıklarına da devam ederler.

Günümüzde karşılaştığımız bazı durumlar var ki, bazı kimseler bırakın sabırlı olmayı, bir başkasını zor durumda bırakacak davranışlar sergilemektedir. Buna ise en çok trafikte rastlayabiliyoruz. İster araç sürücüsü olun isterse yaya olun bazı kimselerin sorumsuz ve sabırsız davranması bir başkasının tehlikeye atabilmektedir. Trafikte uyulması gereken kurallar olmakla beraber, bazı davranışlar ise saygı ve hoşgörü çerçevesinde kendiliğinden oluşmaktadır. Bazı kimseler yaşantısında sabırlı davranmak yerine hep bir acelecilik içinde olabiliyor. Bazı olaylar karşısında gereken sabrı gösterememek, insanları zor durumda da bırakabilir. 

Benzer şekilde, toplu ulaşım araçlarında gereken saygıyı göstermeyen veya sabırsız davranan kimselerle karşılaşmak mümkün olabiliyor. Durakta sıra beklerken sizden sonra gelen kimsenin gereken saygıyı göstermemesi ve sabırsızca davranışlar sergileyen hareketlerde bulunması, kabul edilen bir durum olmasa gerek. Sabırlı davranmanın bir erdem ve olgunluk olduğu unutulmamalıdır.  

Yayaların emniyetle karşıya geçişlerini sağlamak amacıyla, belirli noktalarda yaya geçitleri bulunuyor. Yayaların güven içinde yolun karşısına geçmeleri için yapılan bu noktaları, bazı araç sürücülerinin umursamadığına denk gelmekte mümkün olabiliyor. Öyle ki, yaya geçidinde olduğunuz ve karşıdan gelen araç sürücüsünün yol vermesi için gözlerinin içine baktığınız durumlarda dahi, bekleyen yayaya aldırış etmeden ve görmezlikten gelerek, yoluna devam eden sürücülere de rastlayabiliyoruz. Tabi bunun yanında yaya konusunda duyarlı hareket eden araç sürücülerini de kutlamak gerekiyor.

Karşılıklı anlayış ve hoşgörünün, birçok sorunun anahtarı olduğunu aklımızdan çıkarmamalı, olaylara birazda empati ile bakabilmeliyiz. O zaman sorunların başlamadan biteceğini de görebilmek mümkün olacaktır. İnsanlar arasındaki iyi bir ilişkinin temeli sağlam bir iletişimle başlamaktadır. İyi iletişim kurabilen kimseler, gerek kendini ifade etmekte, gerekse karşı tarafın söylediklerini daha iyi anlayabilmektedir. Karşılaşılan durumlara pozitif yönden yaklaşabilmenin ise önemli olduğu kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X