Öğretmenler Günü kutlu olsun…

23 Kasım 2022 15:44

Eğitim insan hayatının her anında geçerli olan, insanı geleceğe hazırlayan, küçük yaşlardan itibaren almış olduğu bilgilerin, gelecek yaşantısını da etkileyen çok geniş bir kavramdır. Eğitim sayesinde insanlar yeni bilgiler edinerek, edinmiş oldukları bilgi ve beceriyle kazandıkları birikimleri yeni kuşaklara aktarırlar. Eğitim ve öğretimin amacı öğretmeyi ve öğrenmeyi sağlamaktır. İnsanların geleceğine yön veren ve öğrenmeyi sağlayan kurumlar okullar, onları geleceğe hazırlayanlar ise çok değerli öğretmenlerdir.

24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenler bir kez daha eğitim ve öğretime vermiş oldukları büyük katkı ve fedakarlıklarıyla anılıyor. En kutsal mesleklerden ve oldukça meşakkatli bir görev olan öğretmenlik mesleği de sevgi, sabır ve fedakarlık gerektiriyor.

Öğretmenlerimiz, yalnızca bilgiyi ak­taran değil, öğrenciye bilgiyi nereden, nasıl alacağını öğreten ve öğrenilen bilgilerin yaşama geçirilmesine yardımcı olarak, toplumda saygın bir yer edinmiştir. Öğretmenler topluma yön veren, öğrenciyi geleceğe hazırlayan bir bilgi ve beceri pına­rıdır. İşte bu yüzden öğretmenlik mesleği çok kutsal bir meslektir.

Çocuklara okula adımını attığı ilk andan itibaren yalnızca okuma sevgisini ve bilgiyi değil, aynı zamanda iyiliği, doğruluğu, dürüst olmayı, sayamadığım birçok güzel değeri öğreten eli öpülesi insanlardır öğretmenlerimiz.

Küçük yaşlardan itibaren emanet edilen çocuklara kol kanat geren, koruyan, gözetendir öğretmenlerimiz. Yapmış oldukları mesleğin yüceliği içinde, yalnızca eğitimli, bilinçli bir nesil yetiştirmek arzusundadır öğretmenlerimiz. Öğrencilerinin yolunu aydınlatan birer ışıktır öğretmenlerimiz. Bu uğurda zaman mevhumu gözetmeksizin öğrencilerine yardımcı olan bir rehberdir öğretmenlerimiz.

Öğretmenler, fedakarca yalnızca öğrencilerine eğitim bilincini aşılayarak, sevgi aşılayarak görevlerini üstün bir gayretle sürdürmektedir. Gelecek nesilleri, yarınlarımızı daha iyi hazırlamak için canla başla görev yapandır öğretmenlerimiz. Ellerinde büyüttükleri genç fidanların, ileride meyve veren ağaç misali, vatanına, milletine hizmet eden insanlar olduğunu gördüklerinde duygulanan ve onurlanan, aynı zamanda hatırlanmayı bekleyenlerdir öğretmenlerimiz. Dünyanın en kutsal görevini yerine getiren, bizlere öğrenim hayatımız boyunca birçok bilgiyi öğreten, yeri geldiğinde anne, yeri geldiğinde baba olan öğretmenlerimizi unutmamalı saygıda asla kusur etmemeliyiz. 

Bizler sizlere ne kadar layık olabildik bilmiyoruz ama sizler bizim için çok değerlisiniz öğretmenim. Öğretmenlerimiz bizim için çok değerlidir ve bu yüzdendir ki, her günü onlara 24 Kasım gibi hissettirmeliyiz. Ancak böyle yaptığımızda onlar değerli olduklarını ve mesleklerinin ne kadar kutsal olduğunu hissedebilirler. Başta, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X