Kurallar ve davranışlar…

21 Temmuz 2022 14:59

İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda birbirlerine karşı saygılı olması, ‘ben’ değil ‘biz’ duygusuyla hareket etmesi, toplumun hizmetine sunulan ortak kullanım alanlarındaki değerlere sahip çıkılması, olması gereken beklenen olgulardır. İnsanların birbirlerine karşı hoşgörüyle yaklaşması, karşısındaki kişilerin fikirlerine ve düşüncelerine karşı saygılı olunması beklenen davranışlar içerisinde bulunmaktadır.
Nüfusun artması ve şehirlerin büyümesi ile birlikte çok katlı binalar ve buna bağlı olarak oturan insan sayısında da artış meydana geliyor. Şehirleşmenin ve ortak yaşamanın ise getirdiği birtakım sorumlulukları bulunuyor. Ortak olarak bulunulan yerlerde herkesin uymak durumunda bulunduğu kurallar, kişilere göre değişmemekle birlikte, tüm toplumu kapsamaktadır.
Toplumda yaşayan bireyler olarak uymak durumunda bulunulan birtakım kurallar bulunmaktadır. Öncelikle yaşamış olduğumuz binamızdan ve mahallemizden başlayalım. Şehirlerde nüfusun artmasına bağlı olarak insanlar günümüzde daha çok apartman ve sitelerde ikamet etmekte ve burada konulan kurallara da uymak durumundadır. Çünkü ortak yaşanılan yerlerde kurallara uyulmadığında herkes kendi bildiğini okuyacak, bu ise belirsizliğe neden olacaktır. Aynı binayı paylaşan kimselerin belirli bir saatten sonra gürültü seviyesini daha çok düşürüp, başkalarının rahatsız olabileceğini düşünmesi gerekiyor. Gerçek komşuluk denildiğinde komşunun iyi gününde de kötü gününde de yanında olan, sergilemiş olduğu tutum ve davranışlarla komşunun hakkını gözeten, ‘ben’ değil ‘biz’ duygusuna sahip olan, ortak yaşanılan yerlerde saygı kavramının öncelikli olduğunu bilen, komşularını rahatsız etmeyen, nezaket kurallarına uyan, komşusu ihtiyaç duyduğunda yardımına koşarak giden kimseler aklımıza gelmelidir.
Toplu taşıma araçlarında da gereken saygı ve hoşgörü gösterilmeli. Kendinden yaşça büyük olan kimselere yer verilmesi, toplu taşıma araçlarına binerken veya inerken saygı ile yaklaşılması edinilmesi gereken bir davranış biçimidir.
Toplumda ortak yaşamanın birinci kuralı olarak saygı karşımıza çıkmaktadır. Saygının olmadığı yerde başka bir şeyden bahsetmekte zaten mümkün değildir. Zaten etrafına karşı saygısı olan ve bana yapılsa ben ne düşünürdüm diyen bir kişinin de, saygı kurallarına uyması gayet doğaldır. Burada öne çıkan unsurlardan bir tanesi de ortak yaşamanın bilincine varmaktır. Kişinin toplum içerisinde yalnız olmadığı halde, yalnız yaşıyormuşcasına umursamaz ve yalnızca kendini düşünen tavırlar sergilemesi, kendinden başkasını düşünmediğinin bir yerde açık göstergesidir.
İstenmeyen davranış biçimlerini sergileyen kimselerin yalnızca, ‘bana yapılsaydı ne düşünür, ne hissederdim’ diye düşünmeleri bile yaşanan birçok olumsuzlukların önüne geçmesinde büyük etken olacaktır. Bahsetmiş olduğum gibi bu olumsuzluklara günlük yaşantıda rastlamak mümkün olabiliyor.
Özelikle toplum sağlığını yakından ilgilendiren çevre temizliği konusunda daha hassas ve özenli davranılması gerekiyor. İçinde bulunmuş olduğumuz yaz aylarında önemi daha da artan kapağı kapatılmayan çöp konteynırları veya etrafa bırakılan çöplerin, çevreye rahatsızlık verdiğini ve toplum sağlığını etkilediğini unutmamak gerekiyor.
Günlük yaşantıda toplumda ortak yaşamanın getirmiş olduğu kuralları hiçe sayan kimseleri de görmek maalesef mümkün olabiliyor. Aracını olmadık şekilde veya yerlere park edenler, engeli rampaları önüne park edenler, sorumluk duygusu taşımadıklarını gösteriyor.
Unutulmaması gereken bir şey var ki, ortak yaşanılan toplumda konulan kurallara uymak durumunda bulunulduğudur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X