Kültürlerin tanıtılması…

08 Haziran 2023 15:47
Kültürlerin tanıtılması…

Gölcük, bünyesinde tarihi ve kültürel değerleri barındırmakla birlikte, aynı zamanda zengin bir turizm potansiyeline de sahip bulunuyor. Şimdiye kadar yapılan başarılı çalışmalarda olduğu gibi bundan sonra yapılacak olan çalışmalarla birlikte ilçemizin çehresi değişmeye devam edecek, gerek turizme, gerekse ilçemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.Yaşamış oldukları yerlerde hemşerileri arasında birlik ve beraberliğin sağlanması, yöresel kültürün tanıtılması, gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması için önemli rol oynayan hemşeri dernekleri bulunuyor. Kültürel anlamda zenginliğinde bir göstergesi durumunda bulunan ve farklı kültürlerin oluşturduğu hemşeri dernekleri, kentlilik bilincinin oluşturulması ve sosyalleşme adına yapılan faaliyetlerle de adlarından söz ederek bulundukları coğrafyaya da hareket getiriyorlar.

Hemşerileri arasındaki dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak, kendi yörelerine ait kültürel mirası yaşatmak ve hemşerilerine yardım etmekte olan dernekler, bulunuş oldukları şehirlere büyük katkıda bulunuyor. İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri de yıl içerisinde düzenledikleri etkinlik ve faaliyetlerle kendi yöresel kültürlerini yaşatıp canlı tutmayı hedefliyorlar. Hemşeri derneklerinin sosyal etkinlik ve faaliyetlerini daha da arttırması, onların yörelerine ait kültürlerin daha çok insan tarafından bilinmesine ve tanınmasına da katkı sağlıyor.

Bu kapsamda, ilçemizde bulunan hemşeri derneklerinin kültürlerini Gölcük’te yaşayan vatandaşlara tanıtarak daha geniş kitlelere ulaşması maksadıyla çeşitli etkinlikler düzenlemeleri vatandaşlar tarafından da ilgiyle karşılanacaktır. Elbette ki hemşeri dernekleri imkanlar ölçüsünde faaliyetlerini sürdürüyor. Bununla birlikte, geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızın ve gençlerimizin de yöresel kültürleri bilmeleri ve tanımalarında da hemşeri derneklerinin önemli rolü bulunuyor.

Günümüz teknoloji çağı olduğundan şimdiki yeni nesil daha çok teknolojiye dayalı olarak büyüyor. Dolayısıyla eski yöresel kıyafetler, yöresel lezzetler ve kullanılan malzemeler anlamında pekte bilgi sahibi olamıyorlar. İşte bu aşamada hemşeri derneklerinin düzenleyecekleri tanıtım etkinlikleri, insanların o yöre hakkında bilgi sahibi olabilmelerinde büyük yarar sağlıyor. Hemşeri derneklerinin kendi yöresel kültürlerini tanıtmak için ilçemizde bunun için uygun ortamlarda bulunuyor.

Hemşeri derneklerinin yapacakları etkinliklerin aslında birçok şeye de fayda sağlayacağını düşünüyorum. Yapılacak olan etkinliklerde dernekler kendi yöresel kültürlerini tanıtma fırsatı bulurken, aynı zamanda vatandaşlarımızda sergilenen ürünlerle birlikte o yöreyi tanıma fırsatı bulacaklardır. Bununla birlikte yeni nesillerde o yörelerde kullanılan yöreye özgü kıyafet, kullanılan malzemeler ve damak tatlarını da görme imkanına kavuşmuş olacaklar, gelecek yıllara aktarılması da kolaylaşacaktır.

İlimizde geçen dönemler içerisinde düzenlenen tanıtım günlerini mümkün olduğunca takip etmeye çalışan birisi olarak, bu gibi etkinliklerin sosyal hayatın canlı kalması içinde büyük faydası olduğunu söyleyebiliriz. Yapılacak olan etkinliklerle birlikte, vatandaşlarımız özellikle hafta sonlarını ilçemizde geçirecek, bu tür etkinlikler aynı zamanda ilçemize ve esnaflara da hareket getirecektir.İşte bu nedenlerle hemşeri derneklerinin yapacakları etkinlikler, Gölcük’te sosyal hayata büyük katkı sunacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X