Kültürel değerlerin tanıtılması…

28 Temmuz 2023 15:51
Kültürel değerlerin tanıtılması…

Gölcük’te hemşeriler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması için önemli rol oynayan hemşeri dernekleri bulunuyor. Aynı zamanda kültürel anlamda zenginliğimizin de bir göstergesi durumunda bulunan ve farklı kültürlerin oluşturduğu hemşeri dernekleri, kentlilik bilincinin oluşturulması ve sosyalleşme adına yapılan faaliyetlerle de adlarından söz ederek bulundukları coğrafyaya da hareket getirmektedirler.

Hemşerileri arasındaki dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak, kendi yörelerine ait kültürel mirası yaşatmak olan dernekler büyük öneme sahip bulunuyor. İlçemizde bulunan hemşeri dernekleri de yıl içerisinde düzenledikleri etkinlik ve faaliyetlerle kendi yöresel kültürlerini yaşatıp canlı tutmayı hedefliyorlar. Belirli zamanlarda yapılan etkinlikler, ilçemize ayrı bir renk getiriyor ve vatandaşlar arasında kaynaşma olgusunu da arttırıyor.

İlçemizde bulunan hemşeri derneklerinin sosyal etkinlik ve faaliyetlerini daha da arttırması, onların yörelerine ait kültürlerin daha çok insan tarafından bilinmesine ve tanınmasına da katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Gölcük Trakya İlleri Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, geçtiğimiz günlerde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Kent Konseyi işbirliğinde sürdürülen Yerel Destek Programı (YEDEP) kapsamında yöresel bir içecek olan hardaliye içeceğinin tanıtımını gerçekleştirdi. Gölcük Trakya İlleri Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ramazan Korkut, “Bu içeceği, ‘Unutulmaya Yüz Tutmuş Kültürel Değerlerimiz’ Projesi’nde görsel ve yazılı materyaller ile tanıtmak, anlatmak ve derneğimizin kültürel kapasitesini arttırmak, kültürel değerlerimizin gelişimini desteklemek istiyoruz” dedi.

Bu tür yöresel lezzetlerin tanıtılmasını önemli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Eğer o yöreye gidilmemişse yöresel lezzetler, yöresel kıyafetler ve kullanılan malzemeler anlamında çok da bilgi sahibi olunamıyor. İlçemizde bulunan hemşeri derneklerinin düzenledikleri tanıtım etkinlikleriyle, vatandaşlarımızda o yöre hakkında bilgi sahibi olabilecekler, o yöreye ait kültürü daha yakından tanıma imkanına da kavuşmuş olacaklardır.Hemşeri derneklerinin ilçemizde daha aktif olabilmesi için, üyelerinin vermiş olduğu destekte büyük önem taşıyor.

Bu tür etkinliklerin düzenlenmesi aynı zamanda vatandaşlar arasındaki kaynaşmayı da arttıracaktır.Derneklerin yapacakları etkinliklerin, Gölcük’te sosyal hayatın daha da canlanması ve geliştirilmesi açısından da fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Gürültü kirliliği…

Teknolojik alet ve makinelerin günümüzde çoğalmasına bağlı olarak gürültü kirliliği artış gösterse de, bazı gürültüler var ki, insanların elinde olan ve karşı tarafa yapılmaması gereken hareket ve davranışlar olarak karşımıza çıkabilmektedir.Gürültü kirliliği, insanların işitme sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilmekte, aynı zamanda iş verimini düşüren de bir kavram olarak görülebilir.

Gürültü kirliliğine en çok rastlanan yerlerin başında araçların yoğun olarak bulundukları yerler olarak görülebilir. Toplumun ortak olarak kullandığı yerlerdeki gürültü seviyesi, aynı zamanda tüm vatandaşları ilgilendirmektedir. Özellikle insanların istirahat saatleri olan akşam saatlerinde veya gece, duyarsız bir kimsenin gürültü kirliliğine neden olması, hiçte hoş olmayan bir davranış olmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X