KOSKEM’in önemli görevi…

20 Haziran 2024 16:31
KOSKEM’in önemli görevi…

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte sıcak havalardan bunalan vatandaşlar, deniz kenarlarına, sahillere ve plajlara daha fazla ilgi göstermeye başlıyor. İlimizde bulunan mavi bayraklı plajlar ise vatandaşlar tarafından ilgi gören yerler oluyor. Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM), halkın güvenli bir şekilde denize girebilmesi için çalışmalarını geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda sürdürüyor.

Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi’ne (KOSKEM) bağlı ekiplerin başta Karadeniz sahilleri olmak üzere 13 ayrı bölgede 170 kişilik ekiple görev yapmaya başladı. 13 Sahilde haftanın 7 günü 170 kişilik bir ekiple vatandaşların can güvenliği için çalışmaya başlayan KOSKEM ekipleri, geçtiğimiz 2023 yılı sezonunda 2 bin 197 kişiyi, 2005 yılından bugüne kadar ise 18 bin 521 kişiyi boğulmaktan kurtararak oldukça önemli bir görevi de yerine getirmiş oluyor. Açıklanan rakamlara bakıldığında cankurtaranların ne denli büyük bir görev üstlendiği ve oldukça hayati bir görevi başarıyla yerine getirdikleri de anlaşılıyor.

Kandıra Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız, Miço (Kadınlar Plajı), Kerpe, Sarısu, Seyrek, Bağırganlı, Karamürsel-Altınkemer, Ereğli Defne sahilinde, Darıca Sahili, Bayramoğlu Halk Plajı ve Kadınlar Plajında görev yapacak olan KOSKEM ekipleri, bu yıl da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi sahillerde çalışmalarına devam edecek.

Etkili iletişimin rolü…

Aile içindeki etkili iletişim, aile üyelerinin karşılıklı olarak birbirlerinin düşüncelerini ve duygularını anlamalarını sağlar. Yine aile içinde iletişim, işbirliği, yardımlaşma ve paylaşma davranışlarının da kuvvetlenmesine yol açar, çocukların gelişmesi içinde uygun bir ortam oluşmasına neden olur. İyi bir iletişimin olduğu ailelerde, çocukların kendilerine olan güvenleri artar, daha fazla sorumluluk üstlenmeye başlarlar. Hayatımızın her alanında gerekli olan empati kurabilmek, aile içi iletişimde de büyük rol oynamaktadır.

Çocuklarla olan iletişimde, dikkatli dinlemek, sorunları iyi analiz etmek gerekiyor. Çocukların en sık şikayet ettiği konulardan birisi de yeterince anlaşılmadığı olabiliyor. Önyargılı davranışlar sergilemek, sağlıklı bir iletişimde en büyük engeldir. Ön yargı ile bir yere varmanın doğru bir davranış şekli olmayacağını düşünüyorum.

Çocukları sanatsal ve sportif faaliyetlere de yönlendirebilmeli, onlara bu konularda destek olmalıyız. Bu tür sosyal aktiviteler, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerine de katkıda bulunuyor. Çocukların sanat, spor ve müzik gibi faaliyetler içinde bulunması, onların aynı zamanda sosyal faaliyetler içinde yer almasının eğitim hayatına da katkı sağlayacağını düşünüyorum. Aile içi iletişimi kuvvetli tutabilmeli, çocuklarımızla ilgileniyormuş gibi değil, bahane üretmeden sorunlarıyla gerçekten ilgilenmeliyiz. Sorunların çözümünde tek taraflı değil birlikte alınan kararlar ailedeki birlik ve beraberliği daha da pekiştirecektir.

Çocuklarla iletişimde olayların olumsuz yönlerinden daha ziyade, olumlu yönlerinin olduğunu onlara aktarabilmeliyiz. Çocuklarımıza  kendisini ifade etme imkanı tanımalıyız. Aile içinde etkili bir iletişimin oluşturulamadığı, iletişim engellerin yer aldığı bir ortamda çocukların kendilerini geliştirmesini beklemenin de doğru olmadığı kanaatindeyim. Aile birliği için, bireylerin arasında, özellikle anne baba ile çocuklar arasında etkili ve sağlıklı bir iletişimin kurulmasının, oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir ailedeki iletişim ve diyalog ne kadar kuvvetli olursa, aile daha sağlam temeller üzerine oturacaktır. İnsanların birbirleri arasında kurmuş olduğu iletişim, ne kadar sağlıklı olursa ilişkilerde o denli kuvvetli olacaktır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X