Kıymeti bilinmeli…

11 Mart 2019 14:13

Yaşantımız boyunca birçok şeyin kıymetini ve değerini bilemediğimiz zamanlar olmuştur. Belki de sıradan görmeye başladığımız, birçok şeyin ancak kaybedince kıymetini daha iyi anladığımız zamanlarda olmuştur. Hayatta kıymeti bilinmesi gereken en büyük hazinenin sağlık olduğunu düşünüyorum. Sağlık olmadan hiçbir şeyin kıymeti olmadığı gibi sağlığın kıymetini de ancak hastalandığımızda daha iyi anlıyoruz.

 Sağlık kıymeti bilinmesi gereken en önemli unsur iken, günlük koşuşturmalarımızın içinde bazen sağlığımızı ikinci plana atabiliyoruz. Beden ve ruh sağlığımız yerinde değilse, neşemiz keyfimiz kaçıyor, ağzımızın tadı bozuluyor. Sağlığımıza gereken değeri ve önemi göstermeli, sağlıktan öte bir şeyin olmadığını unutmamalı, her şeyin başının sağlık olduğunu da aklımızdan çıkarmamalıyız.

 Aile bir toplumun temel yapı taşıdır. Ailemizin hayatımızda ayrı bir yeri ve önemi vardır. Aile bağlarını güçlü tutmalı ve aile içi iletişimimizi koparmamalıyız. Sevgiyi, saygıyı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, birçok duyguyu aileden öğreniriz. İnsanlar kendileri için değerli olan birçok şeyin kıymetini maalesef ancak kaybedince anlayabiliyor. En mutlu günümüzde de, en hüzünlü zamanımızda da yanımızda ailemiz vardır. Aile, bireylerin her konuda en büyük destekçisidir. Ailemizin kıymetini bilmeli ve aile içinde sevgi ve saygıyı her zaman ön planda tutmalıyız.

 Sevdiklerimizin kıymetini bilmeliyiz. Küçük şeylerden kimsenin kalbini kırmamalı, gönül almayı bilmeliyiz. Hayatın olağan akışında kırıldığımız, kızdığımız zamanlarda olacaktır. Bazen bir şeye çok kızdığımızda, sevdiklerimize gönül koyduğumuzda dahi bir müddet sonra düşündüğümüzde aslında hiçbir şeyin sevdiklerimizin kabini kırmak için, onları üzmek için bir neden olamayacağını da anlamamız gerekiyor. Hayatımızı güzel ve mutlu bir hale getirmenin de elimizde olduğunu unutmamalıyız.

 Dost ve arkadaşlıkların da kıymetini bilmeliyiz. Gerçek dostluklar kolay kurulmadığı gibi, kolay kolay da bozulmaması gerekiyor. Belki en yakınlarımıza bile söyleyemediğimiz derdimiz sıkıntımızı paylaştığımız kişiler, iyi günde de kötü günde de yanımızda olan gerçek dostlarımızdır. Her insanın hayatında mutlaka gerçek bir dosta ihtiyacı olduğunu ve gerçek dostlukların hiçbir şeyle bozulmayacağını unutmamamız gerekiyor.

 Günümüzde önemli bir yer tutan zamanın da değerini ve kıymetini iyi bilmeliyiz. Zamanı boşa geçirmek yerine iyi değerlendirmeli ve geçen giden zamanın bir daha geri gelmeyeceğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Zamanı iyi değerlendirmek başarıya giden yolda, en büyük yardımcımız olmaktadır. Bu yüzden her geçen saniyenin kıymetini bilmeli, zamanımızı boşa harcamamalıyız.

 

Doğanın ve çevreninde önemini bilmeliyiz. Gelecek nesillerimize daha temiz bir çevre bırakmak için yaşamış olduğumuz şehrimizi, doğayı, denizi temiz tutmalıyız. Belki çoğu kimse için kanıksanan fakat birçok yerde bulunmayan doğal güzelliklere sahip olduğumuz coğrafyada, yaşamış olduğumuz yerin kıymetini bilmeliyiz.Sahip olduğumuz tüm güzelliklerin kıymetini bilelim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X