Kavaklı sahili…

15 Şubat 2017 11:32

Gölcük’te bulunan Kavaklı sahili, ilçemizin adeta denize açılan penceresi konumunda bulunuyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Kavaklı sahili, tıpkı Değirmendere sahili gibi yaz aylarında vatandaşların vazgeçemediği yerlerden birisi oluyor. Kavaklı sahilinde Değirmendere’de olduğu kadar sosyal etkinlik ve aktiviteler yeterince yapılmasa da, sahilde bulunan ilçemizin ilk ve tek müzesi olan Yarhisar Müze Gemisi, gerek ilçemizden, gerekse ilçemizin dışından misafirlerin uğrak yerlerinden birisi oluyor.

27 Ekim 2006 tarihinden itibaren müze olarak hizmet veren Yarhisar Müze Gemisi’ne yapılan ziyaretçi sayısının 195 bini geçmesi, vatandaşların ilgisinin ne kadar fazla olduğunun da bir göstergesi oluyor.

Kavaklı sahilinde vatandaşların hizmetine kullanımına sunulan bazı değerler, tıpkı diğer sahillerimizde olduğu gibi, bazı duyarsız vatandaşlar tarafından zarar görebiliyor. Yaz aylarında vatandaşların denize olan özlemini gidermek için bulunduğu sahilde, yine vatandaşlar için yapılan banklar ve çardaklar zarar görüyor. İlçemize bağlı diğer beldelerin sahillerinde olduğu gibi, Kavaklı sahilinde bulunan spor grupları da bu zarardan etkileniyor.

Kavaklı sahiline gelen amatör balık işiyle uğraşan vatandaşlar, sahilde renkli görüntüler oluşturuyor. Fakat bunların yanında sahili temiz bırakmayan bazı duyarsız kişilerin de olduğunu görebilmek mümkün olabiliyor. Tabi buraları temiz bırakan ve çevresine karşı saygısı olan vatandaşlarda, diğer vatandaşlara tepki gösterebiliyor.

Bahsetmiş olduğum gibi ilçemiz deniz kenarında bulunuyor fakat denizin bizlere sunmuş olduğu nimetlerden yeterince yararlanabiliyor muyuz bunu da sorgulamak gerekiyor. Kavaklı sahilinin daha fazla güzelleştirilmesi adına çeşitli projeler düşünülebileceği kanaatindeyim. Yaşamış olduğumuz 17 Ağustos Marmara Depremi öncesinde Kavaklı’da çocuklar için bir lunapark bulunmaktaydı. Lunaparkın bulunmuş olduğu alan deprem ile birlikte hasar görmüş ve aradan geçen yıllar içerinde lunapark yapılmamıştı. Buraya çocuklar ve gençler için yapılacak olan eğlence alanları, vatandaşların boş zamanlarını daha fazla ilçemizde geçirmelerine de imkan sağlayacaktır

İlçemizde eksikliği hissedilen ve bu yüzden dahi olsa Gölcük’te yaşayan vatandaşların özellikle hafta sonlarını ilçemiz dışında bulunan mesire alanlarında geçirmesi, ilçemizin mesire yeri ihtiyacını da gözler önüne seriyor. Kavaklı’da bunun için uygun alanların olduğunu düşünüyorum.

Uzun bir sahil şeridi bulunan Kavaklı’da, balık lokantası tarzında hizmet veren ve bunun örneklerini ilimizde de gördüğümüz tekneler olabilir. Bazen deniz kenarında oturuyoruz fakat deniz kenarında balık yiyecek bir yerimiz yok diyenler de oluyor. Kavaklı’ya yapılacak olan yatırım ve yapılacak olan projeler, yalnızca o bölgenin daha çok tercih sebebi olmakla kalmayacak, ilçemize daha fazla konukların gelmesinde de vesile olacaktır. Vatandaşlar olarak çevreyi ve doğayı da temiz tutmamız gerektiğini de unutmayalım...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X