Kar yağışının getirdikleri…

17 Şubat 2021 15:42

Gölcük’te geçtiğimiz cumartesi gecesi başlayan kar yağışı bugüne kadar yağmaya devam etti. Son yıllarda bu denli yoğun kar yağışının görülmediği ilçemizde, bazı vatandaşlarda uzun yıllardır etkisi bu şekilde görülmeyen kar yağışının bir yerde tadını çıkardı. Bazı vatandaşlar ailece karın tadını çıkarmak için boş alanlarda kartopu oynamayı tercih ederken, bazıları da kar yağışının olduğu günlerde olmazsa olmazlardan olan kardan adam yaptığı görülüyordu. Yoğun kar yağışında ise D-130 Karayolunun ilçemizin içinden geçen kesiminde herhangi bir aksama görülmedi. Ekiplerin gece gündüz yapmış olduğu çalışmalar sonucunda, anayolda ulaşımda bir sorun görülmediğini söyleyebiliriz.

 Büyükşehir Belediyesi Karla Mücadele Ekipleri ve Gölcük Belediyesi ekiplerinin karla mücadelede yapmış olduğu çalışmalar, ulaşımda aksamanın yaşanmaması adına oldukça başarılıydı. Özellikle ilçemizin içinden geçen kesiminde D-130 Karayolunda ulaşımın sorunsuz işlemesi, ekiplerin yapmış oldukları başarılı çalışmaların sonucu oldu.Yalnızca Gölcük’te değil, ilçemize bağlı olan köylere de ulaşımda sorun yaşanmaması adına yapılan çalışmalar devam etti.

 Yoğun kar yağışı ile birlikte birçok araç sürücüsünün toplu ulaşım araçlarını tercih etmesi, D-130 Karayolundaki trafiğin azalmasında etken olduğu gibi daha sağlıklı bir ulaşım için fayda sağladı. Şehir merkezinde ise ekiplerin kar yağışından itibaren gerek yollarda, gerekse yaya kaldırımlarında yapmış olduğu çalışmalar, hem araçlar hem de yayalar için fayda sağladı. İlçemizin merkezinde bulunan ve gün içerisinde araç sürücüleri tarafından yoğun olarak tercih edilen Eski Gazi Ortaokulunun bulunduğu alanda da araç sayısının azalması da gözlerden kaçmıyordu.Yoğun kar yağışı ile birlikte ilçemizin merkezinde diğer günlere göre daha az vatandaşın dışarıda olduğu görülüyordu.

 Yalnız burada bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Özellikle dar olan sokaklarda araç sürücülerinin daha duyarlı davranması gerektiğini düşünüyorum. Yoğun kar yağışı sonrasında karların erimesi ile birlikte doğal olarak su birikintileri oluşuyor. Bazı araç sürücülerinin yaya kaldırımlarına yakın olan yerlerde araçlarıyla düşük hızda seyretmemesi, yayaların ıslanarak mağduriyet yaşamalarına neden olabiliyor.

 Yoğun kar yağışında sokak hayvanları da unutulmadı. İlçemizdeki çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından, şehirde belirli noktalara sokak hayvanlarının aç kalmaması için mama bırakılıyor. Bununla birlikte ilçemizdeki birçok esnafta, işyerlerinin önlerine mamalar bırakarak, sokak hayvanlarının bu soğuk günlerde, aç kalmaması adına çalışıyor.Esnaflar, aynı zamanda güvercinlere de yem bırakarak destekte bulunuyor. Esnafların yapmış oldukları örnek davranışlar, vatandaşların da takdirini topluyor.

 Gölcük Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerde, sokak hayvanları için ilçemizdeki uygun alanlara ve beslenme noktalarına mama ve yem dağıtarak destek oluyor.Sokaktaki can dostlarımız için herkesin elinden geldiğince destekte bulunması, onların soğuk günlerde aç kalmaması adına oldukça büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bunlarla birlikte kar yağışının getirdiği adeta kartpostallık görüntüler ise vatandaşları hayran bıraktı. Özellikle park alanlarında ki ağaçların karla kaplanmasının getirdiği manzara, doyumsuz güzellikler oluşturdu.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X