Kan bağışı duyarlılığı…

25 Şubat 2022 17:33
Kan bağışı duyarlılığı…

Kan bağışının büyük önem taşıdığı günümüzde, kan bağışı kampanyaları düzenleniyor.İlçemizde yapılan kan bağışı kampanyalarına Gölcüklü vatandaşların göstermiş olduğu ilgi, kan bağışı konusunda toplumda gerekli bilincin oluştuğunu da gözler önüne sermişti. Bağışlanan kanın çok büyük öneme sahip olduğunu bilen vatandaşlar, ilçemizde bugüne kadar açılan kan bağışı stantlarına gerekli ilgiyi göstererek destek olmaya devam ediyor. İçinde bulunduğumuz koronavirüsle mücadele döneminde kan ihtiyacının daha da arttığı düşünüldüğünde kan bağışlarının daha büyük bir öneme sahip olduğu biliniyor. Kan stoklarının azalmaması ve yeterli sayıda kan bulunabilmesi için kan bağışı yapmakta her zaman için fayda var.  

Geçtiğimiz gün, Gölcük Belediyesi Hizmet Binası’nda,Gölcük Belediyesi ve Türk Kızılay işbirliğinde düzenlenen kan bağışı kampanyasına, duyarlı belediye personeli ve vatandaşlar bir kez daha yoğun ilgi gösterdi. Kan bağışında bulunmanın birçok faydası olduğunu unutmamak gerekiyor. Kan bağışında bulunarak, kan bekleyen hastalara yardım etmekle birlikte, kendi sağlığımız içinde önemli bir katkıda bulunuş oluyoruz. Kan bağışında bulunularak, birçok kimsenin hayatı da kurtarılmış oluyor. Kan bağışı yapıldığında, kan yapan doku ve organlar uyarılarak vücutta yeni kan yapımı sevk edilmiş oluyor. Düzenli olarak kan bağışında bulunulduğunda, vücuda faydası olduğu gibi kalp ve damar hastalıklarının da önlenebildiği yönünde araştırmalar da bulunuyor. Bir ünite kan bağışı ile hastalara yardım etme düşüncesi, insanı mutlu eder, psikolojik olarak rahatlatır.  

Toplum olarak ihtiyacı olan kimselere duyarlı yaklaşıp, yardımda bulunmayı görev edinen vatandaşlar olarak, kan bağışına da aynı hassasiyetle yaklaştığımızı düşünüyorum. Kan bağışlamakla 3 kişinin hayatının kurtarıldığı düşünüldüğünde, kan vermenin ne kadar önemli olduğu sanırım bir kez daha ortaya çıkıyor. Kan bağışında bulunarak hiç tanımadığınız insanlara derman olabilir, aynı zamanda kendi sağlığınızı da koruyabilirsiniz. 

 Evsel atıklar bitmiyor

Günlük yaşantıda karşılaşılan bazı olaylar, bazı kimselerin yaşamış oldukları toplumda sorumluluklarının farkına varamadıklarını veya birçok konuda umursamaz davranışlar sergilediğini gösterebiliyor. Bazı kimseler yapmış oldukları hatalı davranışların farkında olmazken, bazıları da farkında olup umursamaz davranışlar sergileyebilmektedir.

İlçemizde birçok sokakta karşılaşılan köşe başlarına veya boş arsalara bırakılan ev eşyalarına veya inşaat molozlarına denk gelebilmek mümkün oluyor. Öncelikle bilinmesi gereken bir konu var ki, çöp konteynırlarının olduğu yerlere bırakılan ev eşyaları çöp değildir. Rastgele sokaklarda köşe başlarına veya boş olan arsalara bırakılan evsel atık malzemelerin sıkça görülmesi görüntü kirliliğine neden oluyor.

Evsel atıkları bırakan kimselerin duyarsız davranması aynı sokak veya mahallede yaşayan kimselerin de tepkisini çekiyor. Bırakılan eşyalar uzun süre aynı yerde durabiliyor ve o eşyayı bırakan kimseler tahmin ediyorum her gün bıraktıkları malzemeleri görüyordur. Yapılması gereken ise bu tür malzemeler olduğunda yetkilileri arayarak bilgi vermek olmalı. Böylece çevrenin daha temiz kalmasına katkıda bulunmak mümkün olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X