İyi bayramlar…

14 Haziran 2024 16:46
İyi bayramlar…

Bayramlar; birlik, beraberlik ve kaynaşma duygularının yoğun olarak yaşandığı, kırgınlık ve dargınlıkların sona erdiği en önemli günlerimizdendir. Dini bayramlarımız, aynı zamanda insanlar arasında sevgi ve dostluğun yaygınlaşmasına da zemin hazırlar.

Bir Kurban Bayramı’na daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kurban ibadetinin asıl amacı Allah’ın rızasını kazanmaktır. Kurban, aynı zamanda bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kurban Bayramı, paylaşmanın daha öne çıktığı bir bayram olması dolayısıyla, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla hatırlanması gerektiğini düşünüyorum. Bayramlarda en başta örfümüzü, gelenek ve göreneklerimizi unutmamamız gerekiyor.
Dini bayramlarımız, büyüklerimizi ziyaret edip uzun süredir görme fırsatı bulamadığımız yakınlarımızı ve akrabalarımızı görme fırsatı yakaladığımız günlerdendir. Bu vesileyle, Kurban Bayramında, akraba ziyaretlerinde bulunmayı ihmal etmeyip büyüklerimizin, hastaların ve yaşlıların gönüllerini almalıyız. Çocuklara bayram günlerinin önemini iyi anlatalım.

Çocuklar bayramı evlerinde oturarak değil, bayramı bayram gibi yaşayarak geçirebilmeli. Bayramın gelmesini iple çeken çocuklar için, bayramların ayrı bir yeri vardır. Çocuklar bayramların gelmesini adeta dört gözle bekler. Bayram için alınan yeni kıyafetini giymek için sabırsızlanırlar. 

Aynı binada oturup, telefonda mesaj yolu ile bayramları kutlayanlardan olmayalım. Eski bayramlardaki özlediğimiz o günleri yaşatmak ve bundan sonraki nesillerinde devam ettirmesini sağlamak anne babaların elinde.

Bununla birlikte, geride bıraktığımız dönemde de her dini bayram öncesindeki ilçemizde üç gün boyunca kurulan pazarlar, halkımızın birçok konuda ihtiyacının karşılanması noktasında önemli bir yer tuttu. Bayram pazarının kurulması ile birlikte vatandaşlar bayram alışverişinde bulundu. Açılan tezgahlara vatandaşların ilgisi de yoğun oldu. Gelenekselleşen bayram pazarının ilçe ekonomisine olumlu etkisi olduğu kanaatindeyim. Kurulan bayram pazarının, ilçemizde hizmet veren esnaflar için adeta ilaç gibi geldiğini de söylemek mümkün olabiliyor. Paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve güzelliklerin daha da arttığı, küskünlük ve dargınlıkların sona erdiği bir bayram geçirmeniz dileğiyle, Kurban Bayramınız kutlu olsun.

Sağlıklı iletişim…

İnsanlar arasındaki iyi bir ilişkinin temeli sağlam bir iletişimle başlamaktadır. İyi iletişim kurabilen kimseler, gerek kendini ifade etmekte, gerekse karşı tarafın söylediklerini daha iyi anlayabilmektedir. Kendimizi ifade edebilmenin en iyi yolu olan konuşmak kadar, bir de iyi bir dinleyici olabilmekten geçmektedir.

Günlük yaşantının içinde bazı insanlar karşılaşmış oldukları birtakım olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden önceden yorumda bulunur veya karşısındaki kimseler hakkında erkenden önyargıya varır. Herhangi bir olayı anlayıp dinlemeden varılan önyargılar ise yine o kişinin başkaları hakkındaki düşüncesi için olumsuz etki yaratmasına neden olur.

Bir kimse hakkında önyargılı davranarak, tahminlere dayalı  ve o konu hakkında bilinmediği halde söylenmiş olan sözler karşımızdaki insanları kırabilir, incitebilir ve geri dönüşü olmayan hatalara sürükleyebilir. İyi bir konuşmacı olmak kadar iyi bir dinleyici olmakta önemlidir. Şayet çok söyleyip az dinliyorsak, yanılgıya da düşebiliriz. Bazı durumlarda karşımızdaki kimseler, bir anda ağzımızdan çıkıveren bir cümle ile kırabilir. Kalp kırmak ne kadar kolaysa, kırılan bir gönlü almanın da bir o kadar zor olduğunu unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X