İletişimde empati yapmak…

18 Ekim 2022 17:37

İnsanların birbirleriyle iletişimi doğal olarak konuşma ile olmaktadır. İnsanlar konuşarak kendini ifade edebilir ve konuşma insanların kişiliği üzerinde de etken olmaktadır. Fakat yalnızca konuşmak, boş konuşmak anlamına da gelmemelidir.

Bazı kimseler her konuda fikir beyan etmeyi adeta alışkanlık haline getirmiştir. Herhangi bir konuda bilgi sahibi olmadan yapılan konuşmalar, o kişilerin karşısındaki insanlara aslında bir şey bilmediği izlenimini yaratır. Bunu alışkanlık haline getiren bazıları, her konuda ahkam kesmeyi ve çok bilmişliği alışkanlık haline getirmişlerdir.

Toplum içinde yapılan bu davranışlar, kişileri aslında zor durumda bırakmaktadır. Söylenen sözler insanların düşüncelerini dışarı vurmasıdır. Söz söylemek çok kolay olsa da, ağızdan bir anda çıkıveren sözlere de dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bazıları sanattan siyasete, spordan ekonomiye kadar her konuda fikir sahibi olduklarını iddia ederler. Üstelik bilmedikleri halde kendi bildikleri doğruları da savunmaya devam ederler.

Bazı kimseler için bir konu hakkında ne kadar bilgisi olduğu değil, önemli olan yorumda bulunmaktır. Bazıları dinlemek yerine konuşmayı tercih eder. Oysa iletişim açısından iyi bir dinleyici olmak önemlidir.

İyi bir dinleyici olabilmek için önce sabırlı olmak gerekiyor. Karşımızdaki kimsenin sözünü kesmeden, ‘duymak istediklerimizi değil’, anlatılanları dikkatle dinlemenin, sağlıklı iletişimin en önemli kuralı olduğunu düşünüyorum. İyi bir dinleyici olabilmenin diğer bir kuralı da kişileri önyargısız dinlemekten geçiyor.

Bu şekilde davranmak insanlara ne kazandırır, ne kaybettirir bakmak gerekiyor. Aslında kazandırdığı bir şey olduğunu söylemek pekte mümkün olmamakla beraber, kişilerin kendilerine kaybettirdiği çok şeyin olduğu da çoğu kez görülebiliyor. Üstelik bilmeden konuşulan veya tartışılan konular, yeni tanışmış olduğumuz kişilerin bulunduğu topluluk ortamında yapılıyorsa, karşımızdakilerde iyi bir intiba bırakmayacağımız kesindir.

Birde yine toplu olarak bulunan ortamlarda bazı insanların fikirlerini karşısındakine kabul ettirme dürtüsüyle olsa gerek, sesini yükselterek konuştuğuna da şahit oluruz. Sesini yükselterek fikirlerini karşı tarafa aktarmaya çalışan kişilere de ne derece itibar edilir, o da ayrı bir konu. 

Bu yüzden insan her aklına geleni söylememeli, söyleyecekleri sözcükleri iyi düşünerek yerinde ve zamanında söyleyebilmeli. Aksi halde bilmeden fikir beyan edilen konular çoğaldıkça, dinleyenlerinde azalacağı aşikardır.

İnsanlar arasındaki sağlıklı bir iletişimde ilk önce gelenlerin, önyargılı olmamak, sabırlı olmak ve karşımızdaki konuşan kimsenin sözünü kesmeden dinlemek olduğunu düşünüyorum. Önemli olan çok konuşmak değil, doğruları karşımızdakine aktarabilmektir. Dinlemek yerine, sürekli konuşmayı tercih edenlerde bulunabiliyor. Önce dinlemek, sonra konuşmak daha doğru olandır.

Sağlıklı ve etkili bir iletişim için Türkçeyi doğru kullanmanın yanında, insanların kendini doğru ifade edebilmesinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte empati kurabilmek, hoşgörülü ve önyargılı davranmamak, etkili bir iletişimde önemli yer tutmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X