İletişimde empati kurabilmek…

29 Mayıs 2023 16:26
İletişimde empati kurabilmek…

İyi bir iletişim, toplumda bir arada yaşayan bireyler için büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bir iletişimin kurulmadığı bir ortamda insanlar birbirlerini anlayamazlar. İnsanlar arasındaki iletişim açık ve net olmalıdır. Bu konuda çocuklara ve gençlere iyi birer örnek olmak için yaşça büyükler Türkçeyi doğru kullanmalı, bu konuda örnek davranışlar sergilenebilmesi gerektiği kanaatindeyim. Sağlıklı ve etkili bir iletişim için Türkçeyi doğru kullanmanın yanında, insanların kendini doğru ifade edebilmesinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte empati kurabilmek, hoşgörülü ve önyargılı davranmamak, eleştirilere açık olmakta, etkili bir iletişimde önemli yer tutmaktadır.

İnsanlar arasındaki sağlıklı bir iletişimde ilk önce gelenlerin, önyargılı olmamak, sabırlı olmak ve karşımızdaki konuşan kimsenin sözünü kesmeden dinlemek olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte Türkçeyi, doğru kullanmak ve gelecek nesillerimize aktarabilmek oldukça önem taşımaktadır. İnsanlarla iletişimde en etkili araç dildir. Konuşmuş olduğumuz dil aracılığıyla duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa ifade edebiliriz. Bu yüzden konuşmuş olduğumuz dilin önemi burada ortaya çıkmaktadır.  Dilimizi doğru kullandığımızda karşı tarafa olumlu etkiler bırakabileceğimiz gibi, tam tersi olarak yanlış kullanımında olumsuz etki oluşturabilmektedir.

Bazılarının konuşmuş olduğu kelime veya cümleleri anlamakta zorlandığımız dahi oluyor. Yeni yetişen nesillere, Türkçeyi doğru kullanma konusunda gerekli bilgilendirmeleri de yapabilmeliyiz. Dilimizi iyi kullanmak önemli bir meziyettir. Etkili konuşabilmek için ise kitap okumaya daha  fazla zaman ayırmalıyız.

Konuşmada ve yazmada dilimizi doğru kullanmak, kültürümüzü geleceğe aktarmak için oldukça önemlidir. Türkçeyi ne kadar iyi tanıyor ve ne kadar iyi kullanabiliyorsak, iletişimimiz o kadar iyi olacaktır. Eskiden dilimizi daha düzgün ve doğru konuşmaya özen gösterilirken, bugün ise bazı kimselerin, kelimeleri olduğundan daha farklı konuştuklarına şahit olabiliyoruz. Bazı kimselerde görmeye başladığımız ve konuşurken kelimeleri yuvarlamaları veya olduğundan daha farklı bir şekilde telaffuz etmeleri yadırganmıyor değil. Bu ise zamanla sanki bir özenti halini alabiliyor.

İyi bir dinleyici olabilmek için ise gibi önce sabırlı olmak gerekiyor. Karşımızdaki kimsenin sözünü kesmeden, ‘duymak istediklerimizi değil’, anlatılanları dikkatle dinlemenin, sağlıklı iletişimin en önemli kuralı olduğunu düşünüyorum. İyi bir dinleyici olabilmenin diğer bir kuralının da kişileri önyargısız dinlemek olduğunu düşünüyorum.

Katkıda bulunmak önem taşıyor…

Engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak adına, mavi kapak toplama kampanyaları düzenleniyor.Geçtiğimiz dönemlerde bu konuda ilçemizde vatandaşlar, duyarlı bir davranış örneği sergilemiş ve engelli vatandaşlarımız tekerlekli sandalyelerine kavuşmuştu. Belki, bazı kimseler için kullanılan bir suyun kapağı bir şey ifade etmeyip, çöpe atılabilirken, toplanan mavi kapaklar oldukça faydalı işlerde kullanılabiliyor.

Evlerimizde veya işyerlerimizde alacağımız basit önlemlerle, hem çevremizin daha temiz kalmasına ve hem de kapak toplama kampanyalarına destek olunabilir. Yeterki bu konuda gereken duyarlılık gösterilsin ve gelecek nesillere de örnek olunsun.Daha temiz bir çevre için toplumda yaşayan herkesin geri dönüşüme vereceği katkının da önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X