İletişim için empati kurmak…

14 Haziran 2022 14:29

İnsanlar arasındaki iyi bir ilişkinin temeli sağlam bir iletişimle başlamaktadır.İyi iletişim kurabilen kimseler, gerek kendini ifade etmekte, gerekse karşı tarafın söylediklerini daha iyi anlayabilmektedir. Söz ise insanın düşüncesini dışarı vurmasıdır. Bazıları, bilip bilmediği şeyler hakkında yorumda bulunmayı sever. Söz söylemek çok kolaydır. Bazı kimseler, hiç düşünmez ağzından neler çıktığını. Bazen söylediklerini bile unutup birileri ‘yahu sen böyle söylemiştin ya!’ dediğinde bile, ‘öyle mi söylemiştim?’ dediği olmuştur.
Bazı kimselerin ağzından çıkan kelimelere dikkat etmediği gibi bir de ahkam kestiği zamanlar da vardır.Düşünmeden söylenilen bir sözün ileride telafisi olmayan hatalara sürükleyebileceğini düşünmeyiz veya düşünmek istemeyiz. Her ne kadar düşünceler ve davranışlar insanların kişiliği hakkında bilgi verse de, ağızdan bir anda çıkıveren kelimeler bizler için veya karşımızdaki için önemli değil midir?
Yine bazıları her konuda fikir beyan eder. Önemli olan çok konuşmak mı, yoksa bilinen doğruları karşımızdakine aktarabilmek mi? Çok konuşmak ama boş yere konuşmak, kimseye bir fayda sağlamayacağı gibi gereksiz bilgilerle karşımızdakini de rahatsız etmiş oluruz.Bazen karşımızdaki insanları bir anda ağzımızdan çıkıveren bir cümle ile kırabilir, telafisi olmayan sonuçlara neden olabiliriz.
Sağlıklı bir iletişimin kurulmadığı bir ortamda insanlar birbirlerini anlayamazlar. Bu nedenle insanlar arasındaki iletişim açık ve net olmalıdır. Gerek ailede, gerek arkadaşlar arasında, gerekse iş hayatında, insan ilişkilerinin temeli, kişilerin karşılıklı olarak birbirlerini dinleme kapasitelerine dayanır. İyi bir dinleyici olan kimseler, karşısındakinin yerine kendisini koyarak dinler; dinlediklerinden hissettiklerini ona ifade eder ve gerektiğinde tavsiyelerde bulunur.
Kalp kırmak ne kadar kolaysa, kırılan bir gönlü de almakta bir o kadar zordur. Söylenen kelimelere dikkat etmeli, karşımızdaki insanlara empati kurarak yaklaşabilmeliyiz. Empatinin aslında saygıyla aynı zamanda kullanılması gereken bir olgu olduğunu düşünüyorum. Çünkü zaten insanların karşısındakine saygısı yoksa empati yapması da beklemekte doğru olmaz diye düşünüyorum.
Gereken özen gösterilmeli
Nüfusla doğru orantılı olarak, trafikte de araç sayısında artış görülüyor. İlçemizde otopark
olarak kullanılan alanlar, henüz serken saatlerden itibaren dolmaya başlıyor. Araç sürücülerinin büyük bir ihtiyacını karşılayan otopark alanları, son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarla daha sağlıklı bir görünüme kavuşturulmuştu. Ancak otoparklarda görülen en önemli sorun ise bazı araç sürücülerinin gerekli duyarlılığı göstermemesi olarak görülüyor.
Bununla birlikte, ilçemizin merkezinde bazı sokakların dar oluşu ve yalnızca tek yönlü araç trafiği olan yerlerde, hatalı yapılan parklar, diğer sürücüleri de zor durumda bırakabiliyor. Birde bunun yanında yalnızca kendi işi görülsün deyip aracını olmadık bir şekilde bırakanlarda bulunabiliyor. Aracını olur olmaz yerlere park edenler, kendileri bu konuda mağduriyet yaşasalar acaba ne düşünülerdi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X