İhtiyaç ve talepler…

10 Nisan 2019 16:14

İlçemizin içinden geçen ve önemli bir ulaşım ağına sahip olan D-130 Karayolu, bazı sorunları da üzerinde barındırıyor. Ağır tonajlı araçların yoğun olarak kullandığı karayolu üzerindeki yol kenarlarının birçok noktasında yayaların emniyeti açısından bariyerler bulunuyor. Bariyerler yaya emniyeti için büyük önem taşırken, ilçemizde anayolun eksik olan kesimlerinde de bariyerlerin tamamlanması talepler arasında bulunuyor.

 D-130 Karayolu’nda ihtiyaç duyulan bir başka konu ise, asansörlü üst geçitlerin çoğaltılması olarak görülüyor. İlçemizin şehir merkezinde ve Değirmendere Dörtyol mevkiine yakın bir noktada bulunan üst geçitler dışında kalanlarda asansör bulunmaması, yolun karşı tarafına geçecek olan engelli ve yaşlı vatandaşlar için sorun oluşturabiliyor.

 İlçemizde yaşayan görme engelli vatandaşların daha önceleri sıklıkla dile getirmiş olduğu trafik ışıklarına sesli uyarı sistemi ise yapılan çalışma ile giderilmişti. Yapılan çalışma ile ilçemizin Amiral Sağlam Caddesi’nden D-130 Karayoluna bağlantı noktasında bulunan trafik ışıklarına sesli uyarı sistemi takılarak, bu konudaki talep karşılanmış oldu. Sesli trafik ışıkları güzel bir uygulama olmakla birlikte diğer trafik ışıklarının da zaman içerisinde yapılması talepler arasında bulunuyor.

 D-130 Karayolu’nda duyarsız vatandaşların sergilemiş olduğu davranışlardan kaynaklanan bir başka sorun ise, alt geçitlerin temiz tutulmaması. Okul çevrelerinde daha fazla bulunan altgeçitlerin bazı duyarsız vatandaşlar tarafından adeta bir çöplük gibi görülmesi, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Temizlik ekiplerinin altgeçitlerin duvarlarını sürekli boyamalarına ve temizlik çalışmalarına rağmen, bir türlü altgeçitlerdeki duvarlara yazı yazılmasının önüne maalesef geçilemiyor.

 D-130 Karayolu’nun yol kenarlarında, yine çevreye karşı saygısı olmayan kişiler tarafından atılan çöplerde, ilçemize yakışmıyor. Daha çok şehir merkezinin dışında kalan ve araçlardan atıldığını tahmin ettiğim çöplerin bazılarının cam olması ve kırılarak yaya kaldırımlarında bulunması, insanların sağlığı açısından tehlike oluşturuyor.

 Karayolunun bazı kesimlerinde asfaltta oluşan bozulmalar ise, bazı bölgelerde ve özellikle yağışlı havalarda araç sürücülerinin sıkıntı yaşamalarına neden olabiliyor. Yoldaki eğimlerin ve dalgalanmaların fazla olması, kaza olma ihtimalini de arttırabiliyor. D-130 Karayolu’ndaki asfaltta meydana gelen bozulmaların bakımdan geçirilmesinin, araç ve yaya emniyeti açısından önem taşıdığını düşünüyorum.

 Son dönemler içerisinde şehir merkezi, cadde ve sokaklarda araç sürücülerinin özellikle yaya şeritlerinin bulunduğu alanlarda yayaların geçiş üstünlüğüne daha çok riayet ettiği ve bu konudaki duyarlılığın her geçen gün daha fazla arttığını gözlemliyoruz. Bununla birlikte ilçemiz ve beldelerinde görünürlüğünü kaybetmiş olan yaya şeritlerinin bakımdan geçirilmesine de ihtiyaç duyuluyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X