Hizmetler ve Emeğe saygı…

16 Ocak 2023 17:19
Hizmetler ve Emeğe saygı…

Yaşamış olduğumuz doğanın, denizin temiz kalması ve yarınlara daha güzel bir çevre bırakmak adına çalışmalar yapılırken, bu çalışmalara vatandaşlar olarak katkı sunmak için bireylerin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini düşünüyorum. İzmit Körfezi’nin adeta doğal bir akvaryum halini alması için yapılan tüm çalışmaların toplumda yaşayan vatandaşlar için olduğunu unutmadan, denizin ve doğanın temiz kalması adına gereken katkının verilmesiyle, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak mümkün olacaktır.

Daha temiz bir Gölcük için çalışmalar yapılırken, ilçemizin bazı noktalarında karşılaşılan evsel atıklar, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Üstelik bazı yerlerdeki atılan eski eşyalar veya molozların çok olması, bu konuda gereken hassasiyetin ve duyarlılığın gösterilmediğini de gözler önüne seriyor. Bazı kimseler evlerinden çıkan eski durumda olan eşyaları boş olan arsalara veya köşe başlarına bırakması, görüntü kirliliğinin oluşmasına neden oluyor. Bu şekilde istenmeyen davranışlarda, yapılan temizlik çalışmalarına gölge düşürüyor.  

Geri dönüşebilir malzemelerin çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çevreye veya çöp kutularına değil, geri dönüşüm kutularına atarak, hem çevremizi temiz tutmuş olur hem de ekonomiye katkıda bulunuruz. 

Çevre temizliği denildiğinde herkes bir başkasından bekliyor.Yaşamış olduğumuz çevreyi de temiz tutmakla sorumlu olduğumuzu unutmamalıyız. Çünkü toplumda yaşayan bireyler olarak, yine topluma karşı olan sorumluluklarımızın farkına varabilmeliyiz. Yaşça büyükler, çevre temizliği konusunda da çocuklara örnek olabilmeli.Çevrenin temiz tutulmasını başkasından beklemek yerine, temizlik konusunda bireysel sorumlulukların yerine getirilmesi, daha temiz bir çevre için yeterli olacaktır.

Son yıllarda yeşil alanların  çoğaltılmasına yönelik çalışmalar yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Mahallelere kazandırılan parklar, vatandaşların ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor. Oyun gurupları, oturma bankları, spor aletleri ile hemen her yaştan vatandaşların ilgi gösterdiği parklardaki çevre temizliğine özen göstermek gerekiyor. Fakat bazı duyarsız kimselerin doğa ve çevreye karşı kayıtsız kalmasını anlamakta mümkün olmuyor.

Toplumun genelini ilgilendiren hizmetlere ve sunulan imkanlara zarar vermek demek, ekonomiye de, verilen emeklere de zarar vermek demektir. Ortak yaşanılan yerlerde toplumun hak ve menfaatlerini gözetmek gerekiyor.Ortak kullanım alanlarındaki hizmetlere sahip çıkılmalı, verilen emeklere saygı duyulmalıdır.

İzmit’te sahil kesiminde kuşlar için ayrılan sulak alan, onlarca kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yapılan çalışmaların neticesinde bu alan adeta flamingoların uğrak noktası haline gelmişti. İlçemiz ve beldelerinde yapılan çalışmaların sonucunda da amatör olarak balık tutkunlarının sayısında son yıllarda artış meydana geldi. Bu ise yapılan çalışmaların bir sonucu olmakla birlikte sahillerde de renkli görüntüler oluşturdu. İlçemiz ve beldelerindeki sahillere giden birçok amatör balıkçı, hem vakitlerini sahil kenarında diğer amatör balıkçılarla sohbet ederek geçiriyor hem de kovalarını doldurmaya çalışarak kısmetleriyle evlerine dönüyor.Yaşamış olduğumuz şehir sahil kıyısı olan bir konumda bulunduğundan dolayı, denizimizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X