Gürültü kirliliğinin getirdikleri…

14 Mayıs 2023 17:24
Gürültü kirliliğinin getirdikleri…

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ilçemizde gün içerisinde çok sayıda araç transit geçiş için bu yolu kullanıyor. Bu ise araç yoğunluğunun sabah ve akşam saatlerinde daha artması olarak görülüyor.Bazen trafikte araç kullanmak ise bir hayli zorlaşabiliyor. Trafikte güvenli sürüşün sağlanması hem sürücü hem de trafikte bulunan diğer kişiler için yaşamsal düzeyde önemlidir. Güvenli sürüş için insan faktörünün ne kadar önemli olduğunu ve bunda en önemli payın ise sürücülere düştüğünü söyleyebiliriz.Direksiyonun başına geçen bazı sürücüler kendilerinden başka kimse yokmuş ve yollar yalnız onlara ayrılmış gibi sorumsuzca hareket edebiliyorlar. Trafikte sıkça görülen ve bazılarınca neredeyse olağan hale gelen bir davranış biçimi olan durumlardan birisi aracının kornasından elinin ayırmayan kimseler olduğu görülüyor. 

Sağlık ve davranışsal yönde ortaya çıkabilen gürültü kirliliği, sağlık üzerinde pek çok sonuçlar doğurmaktadır. Teknolojik alet ve makinelerin günümüzde çoğalmasına bağlı olarak gürültü kirliliği artış gösterse de, bazı gürültüler var ki, insanların elinde olan ve karşı tarafa yapılmaması gereken hareket ve davranışlar olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Gürültü kirliliği denilince akla, insanların yaşamında olumsuzluklara neden olan ve buna bağlı olarak psikolojisini de bir o kadar etkileyen insan veya makine kaynaklı sesler gelmektedir.Gürültü kirliliği, insanların işitme sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilmekte, aynı zamanda iş verimini düşüren de bir kavram olarak görülebilir. Çünkü bir kimsenin yapmış olduğu işine kendisini tam anlamıyla verebilmesi için gürültünün olmaması, başarıyı arttıran etkenlerden birisidir. 

Gürültü kirliliğine en çok rastlanan yerlerin başında araçların yoğun olarak bulundukları yerler olarak görülebilir. Bu gürültü kirliliğinde araçların motorundan çıkan sesler belirli bir ölçüye kadar gürültüye neden olabilirken, bazı duyarsız araç sürücülerinin çıkarmış olduğu gürültüler ise topluma rahatsızlık veriyor. Mesela; nedendir bilinmez ama araç kullanırken bazı sürücüler elini adeta araçlarının kornasından çekmezler. Zamanla alışkanlık yapmış olacak ki bazı kimseler, en küçük bir şeyde hemen kornaya basma gereksinimi duyabiliyor.  

Bazı kimseler, bazen sabırsız davranarak, bazen de sırf havasına hiçte hoş olmayan bu davranışı çok defa gerçekleştirebiliyor.

Yolun tam ortasına aracını kısa süreliğine de olsa park eden aracın sürücüsü ne kadar duyarsız bir davranış sergiliyorsa, o aracın sahibine sesini duyurabilmek için dakikalarca elini aracının kornasından ayırmayıp, etrafını rahatsız edenlerde benzer şekilde duyarsızlık gösterebilmektedir. Bazı kimseler ise arkadaş ziyaretinden ayrılırken gecenin bir yarısı saatin kaç olduğuna bakmaksızın, kornaya basarak vedalaşabilmektedir. Böyle davranışta bulunan kimseler, o esnada istirahat halinde olan kimseleri rahatsız edeceğini düşünmez veya düşünmek istemezler.

Birde oturmuş olduğumuz binalarda veya yakınlarında olan ve insanları oldukça rahatsız eden gürültüler vardır. Burada da bazıları yalnızca kendilerini düşünüp, oturmuş olduğu binadaki vatandaşları çokta fazla düşünmeyerek, istedikleri gürültüyü istediği saatte çıkarma yetkisini kendisinde görenlerde bulunabiliyor. 

Toplumun ortak olarak kullandığı yerlerdeki gürültü seviyesi, aynı zamanda tüm vatandaşları ilgilendirmektedir. Özellikle insanların istirahat saatleri olan akşam saatlerinde veya gece, duyarsız bir kimsenin gürültü kirliliğine neden olması, hiçte hoş olmayan bir davranış olmaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X