Gürültü kirliliğinde duyarlı olunmalı…

19 Aralık 2022 17:27
Gürültü kirliliğinde duyarlı olunmalı…

Gürültü kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkilerinin oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Sağlık ve davranışsal yönde ortaya çıkabilen gürültü kirliliği, sağlık üzerinde pek çok olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Teknolojik alet ve makinelerin günümüzde çoğalmasına bağlı olarak gürültü kirliliği artış gösterse de, bazı gürültüler var ki, insanların elinde olan ve karşı tarafa yapılmaması gereken hareket ve davranışlar olarak karşımıza çıkabilmektedir. 

Gürültü kirliliğine en çok rastlanan yerlerin başında ise araçların yoğun olarak bulundukları yerler olarak görülebilir.

Bu gürültü kirliliğinde araçların motorundan çıkan sesler belirli bir ölçüye kadar gürültüye neden olabilirken, bazı duyarsız araç sürücülerinin çıkarmış olduğu gürültüler ise toplumda rahatsızlık veriyor. Bazı araç sürücüleri, bazen sabırsız davranarak, bazen de sırf havasına hiçte hoş olmayan davranışlar sergileyebiliyor. Örneğin, sırf havasına elini aracın kornasından çekmeyip, etrafına rahatsızlık verenlerde bulunabiliyor.

Yine benzer şekilde yolun tam ortasına aracını kısa süreliğine de park eden aracın sürücüsü ne kadar duyarsız bir davranış sergiliyorsa, o aracın sahibine sesini duyurabilmek için dakikalarca elini aracının kornasından ayırmayıp, etrafını rahatsız eden kimselerde benzer şekilde duyarsızlık gösterebilmektedir.

Toplumun ortak olarak kullandığı yerlerdeki gürültü seviyesi, aynı zamanda tüm vatandaşları ilgilendirmektedir. Özellikle insanların istirahat saatleri olan akşam saatlerinde veya gece, duyarsız bir kimsenin gürültü kirliliğine neden olması, tahmin ediyorum hiçte hoş karşılanmayan bir davranış biçimi olmaktadır.

Çevre temizliği…

İlçemizin temiz kalması adına çalışmalar yapılırken, sorumsuzca davranan bazı kimselerin davranışı tepkiçekiyor. Duyarsız kimseler, günün herhangi bir saatinde çöplerini dışarı çıkarıp rastgele köşe başlarına veya boş bulduğu bir alana çöpünü atarak vatandaşların sağlığını da hiçe saymış oluyor.

Sağlık her şeyden önce geliyor. Ortak yaşanılan yerlerdeki toplum sağlığına, yine toplumda yaşayan herkesin aynı duyarlılıkta yaklaşması gerekiyor. Buna rağmen sokaklara gelişigüzel bırakılan çöpler, molozlar ve çeşitli atıklar, toplum sağlığını etkilediği gibi görüntü kirliğine de neden oluyor. Bu şekilde davranışlar sergileyen kimseler, kendi yaşamış olduğu yerde benzer görüntüler olsa nasıl bir tutum sergilerdi merak ediyorum. Elbette hoş karşılanacak bir durum olsa gerek.

O halde bir kimsenin kendisine yapılmasını istemediği şeyleri başkasına yapmaya da hakkı yok diye düşünüyorum. Yaşamış olduğumuz evimizin nasıl ki temizliğine dikkat ediyorsak, yaşamış olduğumuz çevrenin de bizlerin bir büyük evi olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X