Gölcük’te otopark ihtiyacı…

13 Aralık 2016 16:17
Her geçen gün artan nüfusu ve coğrafi olarak büyüyen ilçemizde, buna bağlı olarak araç sayısında da artış gözlemlemek mümkün olabiliyor.

 Artan araç sayısıyla birlikte, trafikte oluşan yoğunlukta artmakla birlikte, otopark ihtiyacı da artıyor. İlçemizde yaklaşık olarak iki yıldan beri hizmet vermekte olan kapalı otopark ise nedendir bilinmez araç sürücüleri tarafından çok da tercih edilmiyor.

 Oysaki Gölcük’te yaşayan bazı araç sahipleri kapalı otopark yapılmadan önce ilçemizde kapalı otopark ihtiyacı olduğunu dile getirerek, yapılacak olan otoparkın ilçemize bu konuda adeta nefes aldıracağını ifade ediyorlardı.

 Kapalı otoparkın hizmete girmesiyle birlikte en azından şehir merkezindeki hatalı otoparkların sayısında azalma olacağı düşünülürken, geçen zaman içerisinde durum böyle olmadı. Aslında şehir merkezine yakın bir konumda bulunmasına rağmen, bazı araç sahipleri araçlarını eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu boş alana veya park edilmesi yasak olan yerlere park etmeye devam etti.

 Bu hatalı parklar bazen yaya kaldırımlarına, bazen de engelli yollarının bulunduğu kısımlara yapılmaya devam ediyor. Hatta dar olan ara sokaklardaki çift yönlü araç parkları, bırakın araçların geçişine bazı sokaklarda yayaların dahi ulaşımına engel oluyor. İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlar ise engelli rampalarına araç park edilmemesi konusunda araç sürücülerinin daha duyarlı davranması gerektiğini her defasında ifade ediyor.

 Eski Gazi Ortaokulu’nun bulunduğu ve araç sürücüleri tarafından büyük ilgi gören alana ise sürücüler araçlarını park etmeye devam ediyor. Bu alanın çıkışından Amiral Sağlam Caddesi’ne bağlantı olan yolun tek taraflı araç geçişine uygun olmasıyla birlikte, araç sürücüleri arasında yol tartışması yaşanabiliyor.

 Gölcük’te yaşayan vatandaşlardan bazıları, ilçemize yapılacak olan yeni otoparkların, sorunun çözülmesini sağlayacağını ifade diyor. Yalnız burada şöyle bir tezatlık ortaya çıkıyor. Zaten var olan kapalı otopark yeterince ilgi görmezken, acaba yeni yapılacak olan otoparklar ne kadar ilgi görecek bu da ayrı bir merak konusu oluyor.  

 İlçemizde deprem sonrasında boş kalan bölgelere yapımı planlanan otoparklarla sorunun çözülmesi öngörülüyor. Bu sayede yapılacak olan otoparklarla şehir merkezinde oluşan trafik yoğunluğu ve park sorunun da önüne geçilmesi hedefleniyor. Gölcük merkeze yakın mahalle ve sokak aralarında gün içerisinde araç park edecek yer bulmak konusunda sıkıntı yaşayan sürücüler için yapılması düşünülen otoparklar dilerim soruna çözüm olur.

 Yalnız her şeyden önce yapılan projelere sahip çıkmalı ve olur olmaz yerlere değil, park edilmesi gereken yerlere araçların park edilmesi gerekiyor. Aksi halde her köşe başına bir otopark yapılsa dahi, sorun çözülmeyecektir.  

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X