Gölcük sanatla buluşuyor…

29 Mart 2016 14:14

Gölcük’te geçtiğimiz dönemler içerisinde çeşitli sempozyum ve sergiler düzenlenmiş, gerçekleştirilen etkinliklerle birlikte ilçemizin gerek bölgemizde, gerekse ülke çapında tanıtımına katkıda bulunulmuştu.  

 Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde, Gölcük Vizyon 2023 kapsamında düzenlenen ‘Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu’ ile Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği Başkan Yardımcısı ve ressam Seyfettin Karamızrak’ın, Belediye Sanat Galerisi’nde açmış olduğu sergi ilçemizde sanatın gelişimine katkı sunan etkinlikler olarak vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

 Gölcük Uygulamalı Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Sempozyumu’nda sanatçı ve akademisyenlerin yapacağı çalışmalarda, öğrencilerinde yer alacak olması, sempozyumu daha da önemli ve daha da güzel bir hale getiriyor. Böylelikle sempozyum öğrencilerin eğitimine de büyük katkıda bulunmuş oluyor.

 Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi bugüne kadar birçok başarılı çalışmaya imza atmıştı. Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğinde, Gölcük Vizyon 2023 kapsamında düzenlenen sempozyumda, kuyumculuk ve takı tasarımı alanında çalışan sanatçı ve akademisyenleri bir araya getirmek, Gölcük ve çevresinde hizmet vermekte olan kuyumcu esnafı ve sanatkarının bir arada toplanması amaçlanıyor.

 Düzenlenen sempozyumun uygulama ile ilgili kısımlarının Değirmendere Ali Özbay Meslek Yüksekokulu’nda devam etmesi ile birlikte öğrencilerin de çalışmalar yer alacak olması ayrı bir anlam ve önem katıyor.

 Gölcük Sanat Galerisi’nde düzenlenen diğer bir etkinlikte ise Kocaeli Şairler ve Yazarlar Derneği Başkan Yardımcısı ve ressam Seyfettin Karamızrak, eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu. Yapmış olduğu çalışmalarla büyük beğeni toplayan Seyfettin Karamızrak, karakalemle adeta bir nostalji rüzgarı estirmiş oldu.

 21. sergisini açtığını ifade eden Seyfettin Karamızrak, Gölcüklülerin sanata olan ilgisini bildiğini ifade etmesi, ilçemiz için de ayrı bir gurur kaynağı olmuştur. Yağlıboya, suluboya, pastel, guvaş, hat, yakma resim çalışmalarıyla birlikte, şiir, araştırma, derleme, anı, hikaye ve deneme çalışmaları bulunan Seyfettin Karamızrak’ın açmış olduğu serginin vatandaşlar tarafından ilgiyle izlenmesi Gölcüklülerin sanata ve sanatçıya verdiği önemi bir kez daha göstermektedir.

 İlçemizde dönem sonlarına yaklaşılmasıyla birlikte açılacak olan diğer sergi ve etkinlikleri de, vatandaşlar merakla bekliyor. Gölcük’te bu tür sosyal etkinlik ve aktivitelerin olması, sempozyum ve seminerlerin düzenlenmesiyle birlikte, ilçemizin adının daha fazla kesimde tanıtılmasına ve ileride düzenlenecek olan sergi ve sempozyumlar için yol gösterici olacağına inanıyorum.   

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X