GESOTİM özveri ile çalışıyor…

15 Mart 2023 16:07
GESOTİM özveri ile çalışıyor…

Doğal afetler konusunda verilen eğitimler ve düzenlenen seminerler, herkes için büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz dönemler içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından ilçemizde yaşayan vatandaşlara yönelik olarak doğal afetler konusunda bilgilendirme seminerleri düzenlenmişti.Gölcük Arama Kurtarma Timi GESOTİM de, geçtiğimiz yıllarda Gölcük’te bulunan okullarda afet bilinci, arama kurtarma ve deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında eğitimler gerçekleştirmişti.

Gölcük’te 17 Ağustos 1999 depreminden sonra kurulan ve geçtiğimiz dönemde de akreditasyonu yapılarak ulusal bir arama kurtarma birimi olan Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM, 6 Şubat’ta 11 ili kapsayan deprem afeti sonrasında, bölgede 1 hafta boyunca arama kurtarma çalışmalarında bulunmuştu. Bölgedeki çalışmaların ardından GESOTİM ekibi ilçemize dönmüştü.

GESOTİM, ilçemizde değişik zamanlarda düzenlemiş olduğu eğitimlerle vatandaşları depreme karşı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye devam etmişti. İlçemizde faaliyetlerine devam eden GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman ve GESOTİM ekibi, vatandaşların afet bilinci kazanması, arama kurtarma ve temel afet bilinci eğitimlerinde özveri ile çalışmalarını sürdürüyor.GESOTİM’in merkezinde, beş ayrı gruba birden eğitimler verilmeye devam ediliyor.

Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, “Olası bir afete karşı her zaman için gereken tedbirleri almak oldukça önemli. Bunun yanında afet anlarında nelerin yapılması gerektiğini de birer vatandaş olarak bilmemizde fayda var. Bu anlamda, eğitimlerimizi de hız kesmeden sürdürüyoruz” dedi.

GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman ve GESOTİM ekibinin, vatandaşların deprem konusundaki duyarlılığına dikkat çekmek ve deprem bilinci oluşturmak adına yapmış oldukları çalışmalar ve eğitimler, vatandaşlar tarafından da büyük takdir topluyor. Deprem konusunda bireyler olarak ne kadar duyarlı ve bilinçli olursak, gelecek nesillerimizin de, deprem konusunda o denli bilinçli ve bilgi sahibi olmasına yardımcı olabiliriz.Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman ve GESOTİM ekibini özverili çalışmalarından dolayı kutluyorum.

Davranışlarda duyarlılık…

Duyarsızlık, insanların çevresinde olanlara kayıtsız kalması olarak yorumlanabilir. Karşılaşılan bazı olaylar, bazı kimselerin yaşamış oldukları toplumda sorumluluklarının farkına varamadıklarını veya birçok konuda umursamaz davranışlar sergilediğini gösteriyor. Bazı kimseler yapmış oldukları hatalı davranışların farkında olmazken, bazıları da farkında olup umursamaz davranışlar sergileyebilmektedir. 

İlçemizde asansörlü üst geçitler bulunuyor. Yaşlı ve engelli vatandaşlar için büyük önem taşıyan asansörlerin içine atıklar atmanın bilmemekle alakası olmasa gerek. Maalesef bahsetmiş olduğum görüntülere rastlamak mümkün olabiliyor. Özellikle çevre temizliği konusunda daha duyarlı olunması gerekirken, bazı kimselerin yapmış olduğu davranışlar bilmediğinden değil, herhalde umursamadığındandır.Altgeçitlerin duvarlarının yazılarla karalanması, yerlere çöplerin atılması ve aydınlatmalarına zarar verilmesi de, çevreye karşı umursamaz olan kimselerin yapmış oldukları davranışlar sonunda ortaya çıkıyor.Çevremizde yaşayan ve aynı havayı soluduğumuz topluma karşı saygı unutulmamalı. En azından empati kurup öyle hareket edilmeli.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X