Gerçek dostluk…

16 Mart 2017 11:57
İnsanların yaşantılarında belirli bir arkadaş çevresi ve bazen kendi yakınlarına hatta ebeveynlerine dahi sırlarını söyleyemediği dostları bulunur.

Arkadaşlık da, dostlukta insanların hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle genç yaştaki insanların arkadaş çevreleri ve birlikte bir şeyler paylaşmış olduğu dostları çok daha değerli bir konuma gelmiştir. Gençlerin arkadaş olduğu kişilerle ilgili olarak, anne-babalarında büyük sorumlulukları bulunmaktadır.

 Hepimizin arkadaş çevresi mutlaka vardır, belkide sayıları azımsanamayacak kadar fazladır. Fakat gerçek dost bulmakta bir o kadar zordur. Gerçek dostumuz uzun yıllardır tanıdığımız ve birlikte büyüdüğümüz arkadaşımız olduğu gibi, bazen de insanın gerçek dostu kitaplar olabiliyor. Hayatımızda birçok insanla tanışıp arkadaş olmuşuzdur. Ama bazılar vardır ki, bizlerde güzel izlenimler ve gerçek dostluklar bırakmıştır. Bazı insanların küçük yaşlardan gelen ve halen unutamadıkları ve devam eden dostları vardır. Uzun yıllardır devam eden arkadaşlıklar bir süre sonra yerini dostluğa bırakmıştır.

 Pekala nedir gerçek dostluk?

 Gerçek dost yalnızca iyi günlerimizde değil, kötü günlerimizde de yanımızda olandır. Gerçek dost ayağımız takılıp düştüğümüzde, gülen değil elini uzatıp bizi yerden kaldırandır. Dostumuz bizlere şirin görünmek için yalan söyleyen değil, gerçekleri ve doğruları söyleyerek doğru yola yönelmemizi sağlayan insandır. Gerçek dostlar, herhangi bir şey olmadığında dahi arayıp soran kişilerdir.

 Gerçek dostluk, çıkar peşinde olanların kurmuş olduğu bir ilişki değildir. Dostluklarda zamanın önemi yoktur. Başımız sıkıştığında zaman mefhumu gözetmeyen kişidir dostumuz. Dostluklar menfaat üzerine kurulmamalıdır. Zaten menfaat üzerine kurulan dostluklarında çokta fazla uzun sürmeyeceği aşikardır.

 Dostluk bağları kuvvetli olmalıdır. Dostluk, küçük bir rüzgarda sallanan değil, tam tersine fırtınalara, kasırgalara karşı koyabilen ve dimdik ayakta durabilen bir olgudur. Dostlar paylaşımcı olan, dayanışma ve kaynaşmaya açık olan insanlardır. Gerçek dostlar karşısındaki kişinin hatasını ve kusurunu arayan değil, dostunun iyiliğini düşünen insandır. Gerçek dost arkadan konuşan değil, iyiyi de, kötüyü de yüzüne açık yüreklilikle söyleyen insandır.

 Gerçek dostluklar, yalanlar ve sahte davranışlarla kurulmaz ve devam edemez. Dostluklar sağlam zemin üzerine inşa edilmeli ve dostlarımızı iyi seçmeliyiz. İyi ve kötü günlerinde daima dostlarımızın yanında olmalı ve onlara bizler için çok değerli olduklarını her zaman hissettirebilmeliyiz. Yalnızca sözlerle değil, sergilemiş olduğumuz tutum ve yapmış olduğumuz davranışlarla, dostluğumuzu gerçek dostlarımıza gösterebilmeliyiz.

Sağlıkla kalın dostlarım…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X