Gençlerle iletişim ve teknoloji…

20 Şubat 2024 17:20
Gençlerle iletişim ve teknoloji…

Gelişen teknoloji, yaşam standartlarının yükselmesi, sosyal etkinliklerin daha fazla olması gibi nedenlerden dolayı, eskiden çok fazla olmayan birçok imkana şimdiki gençler çok daha kolay sahip olabiliyor. Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesi, gençlerin teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanmaları ise yine onların yarınlara hazırlanmalarında etken olmaktadır.  

Gençlik yılları insanların hayatlarında önemli ve unutamayacakları anıların olduğu dönemlerdir. Bazen yeni dostluk ve arkadaşlıkların kurulduğu, bazen de daha fazla sorumlulukların edinilmeye başlandığı dönemlerdir. Hayatta tecrübelerin edinilmeye başlandığı, yarınlara umutla bakmaya başlanan yıllardır gençlik yılları. Gençlik dönemi aslında geleceğe atılacak olan adımlardır.

Ailelerin gençlerle olan iletişimi ise önem taşıyor. Gençlerle iletişimde samimi olmalı ve onları geleceğe yönlendirecek doğru adımları atmasında örnek davranışlar sergilenebilmeli. Genç yaştakilere yalnızca maddi anlamda destek vererek, onların ihtiyacını karşılandığını düşünmek ise yanıltıcı olacaktır diye düşünüyorum. Önemli olan gençlerin sesine kulak verip, onların dertlerine ortak olabilmektir. İlgileniyormuş gibi yapmayıp, sorunlarıyla, dertleriyle gerçek anlamda ilgilenebilmektir.

Gençlere sorumluluklarını anlatırken yapıcı olmak, onların alacakları sorunlulukları daha fazla sahiplenmesinde etken olacağı kanaatindeyim. Yaşça daha küçük çocukların teknolojik aletlere olan ilgisi ve onları kullanımındaki yetenekleri, şimdiki neslin bir şansı olarak görülebiliyor. Günümüzde küçük yaşlara kadar inen telefonların, doğru ve yerinde kullanılmadığı durumlarda olabiliyor.

Çocuklarımızın çocukluklarını yaşayabilmeleri için onlarla iyi bir iletişim kurmalı, en yakın arkadaşlarının teknolojik aletler olmadığı bilincini onlara yerleştirebilmeliyiz. Çocukların ellerinden cep telefonlarını düşürmediğinden dert yanıyorsak, önce yaşça büyükler bu davranışı bu konuda iyi birer örnek olabilmelidir. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren büyüklerinin davranışlarını örnek alırlar. Yardımlaşma ve paylaşma konusunda gençlere örnek olunabilmeli. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmanın ne kadar önemli bir davranış olduğu bilincini aşılayabilmeliyiz.

Bugünün gençleri üzerine düşen sorumlukların farkına varıp, yarınlara kendilerini iyi hazırlamak durumundadır ki bu da çok çalışmaktan geçiyor. Çocukların ailede almış oldukları eğitim, daha sonra çevresiyle birlikte şekillenmektedir. Çocuklara olumlu olan davranışları kazanmaları konusunda yardımcı olunmalı, onlara örnek olmalıyız. 

Çocuklarla birlikte birçok şeyi paylaşmanın, kendilerine olan güven duygusunun gelişmesinde önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sağlıklı ve iyi bir iletişimin olduğu ailede, çocukların kendilerine olan güvenleri artar, daha fazla sorumluluk üstlenmeye başlarlar.

Unutulmaması gereken ise çocuklara veya gençlere çok şey almak değil, onlarla çok şey paylaşmak önemlidir. Önemli olan genç nesillerin sesine kulak verip, onların dertlerine ortak olabilmektir. İlgileniyormuş gibi yapmayıp, sorunlarıyla, dertleriyle gerçek anlamda ilgilenebilmektir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X