Gençlerle iletişim ve teknoloji…

04 Kasım 2022 14:31

Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesi, gençlerin teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanmaları onların yarınlara hazırlanmalarında etken olmaktadır.Gelişen teknoloji, yaşam standartlarının yükselmesi, sosyal etkinliklerin daha fazla olması gibi nedenlerden dolayı, gençliğimizde yaşamadığımız birçok imkana şimdiki gençler çok daha kolay sahip olabiliyor. 

Gençlik yılları, insanların hayatlarında önemli ve unutamayacakları anıların olduğu dönemlerdir. Bazen yeni dostluk ve arkadaşlıkların kurulduğu, bazen de daha fazla sorumlulukların edinilmeye başlandığı dönemlerdir. Hayatta tecrübelerin edinilmeye başlandığı, yarınlara umutla bakmaya başlanan yıllardır gençlik yılları. Yaş ilerledikçe gençlik dönemleri daha da fazla anılmaya başlar.

Günümüzde aileler, çocuklarını dürüst, sorumluluk sahibi ve büyüdüğünde iyi bir meslek sahibi olmasını isterler ve bunun için çocuklarına destek olurlar. Bunun içindir ki, anne babalar, çocukları için hep en iyisi olsun isterler. Aileler aynı zamanda onlara örnek olmaya çalışırlar. Çünkü çocuklar küçük yaşlardan itibaren büyüklerinin davranışlarını örnek alırlar.  

Gençlik dönemi aslında geleceğe atılacak olan adımlardır. Hatta yaşça daha küçük çocukların teknolojik aletlere olan ilgisi ve onları kullanımındaki yetenekleri, şimdiki neslin bir şansı olarak görülebiliyor. Günümüzde küçük yaşlara kadar inen telefonların, doğru ve yerinde kullanılmadığı durumlarda olabiliyor.

Ailelerin gençlerle olan iletişimi ise önem taşıyor. Gerek ailede, gerek arkadaşlar arasında, gerekse iş hayatında, insan ilişkilerinin temeli, kişilerin karşılıklı olarak birbirlerini dinleme kapasitelerine dayanır. İyi bir dinleyici olan kimseler, karşısındakinin yerine kendisini koyarak dinler; dinlediklerinden hissettiklerini ona ifade eder ve gerektiğinde tavsiyelerde bulunur.

Aile içi iletişim de önemli olduğu halde bazen yeterince üzerinde durulmayan bir konu olabilmektedir. Aile içindeki etkili iletişim, aile üyelerinin karşılıklı olarak birbirlerinin düşüncelerini ve duygularını anlamalarını sağlar. Yine aile içinde işbirliği, yardımlaşma ve paylaşma davranışlarının da kuvvetlenmesine yol açar.

Gençlerle iletişimde samimi olmalı ve onları geleceğe yönlendirecek doğru adımları atmasında örnek davranışlar sergilenebilmeli. Genç yaştakilere yalnızca maddi anlamda destek vererek, onların ihtiyacını karşılandığını düşünmek ise yanıltıcı olacaktır diye düşünüyorum. Önemli olan genç nesillerin sesine kulak verip, onların dertlerine ortak olabilmektir. İlgileniyormuş gibi yapmayıp, sorunlarıyla, dertleriyle gerçek anlamda ilgilenebilmektir.

İletişimde, karşımızdakini dikkatli dinlemek, sorunlarını iyi analiz etmek gerekiyor. Gençleri dinlerken ön yargı ile yaklaşmamanın önemli olduğu da unutulmamalı. İletişimde olayların olumsuz yönlerinden daha ziyade, olumlu yönlerinin olduğu aktarılabilmeli diye düşünüyorum.Gençlere sorumluluklarını anlatırken yapıcı olmak, onların alacakları sorumlulukları daha fazla sahiplenmesinde etken olacağı kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X