Evsel atıklar ve çevre…

05 Temmuz 2024 15:40
Evsel atıklar ve çevre…

Canlıların yaşamış olduğu çevrenin temiz kalması, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması, ancak çevre temizliğine karşı duyarlı olmak sayesinde olacaktır. Daha temiz bir Gölcük için yapılan çalışmalar devam ederken, ilçemizin bazı noktalarında karşılaşılan ve artık neredeyse kanıksanan evsel atıklar ve moloz atıkları, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor.

Yaz aylarında olmamız dolayısıyla ev veya işyerlerinde tadilat ve bakım çalışmaları daha fazla oluyor. Tadilat çalışmaları sonunda ortaya çıkan molozların rastgele köşe başlarına, boş olan alanlara veya çöp konteynırlarının olduğu yerlere bırakılması hiçte hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunun yanında kullanılmayan eşyaların da çevreye bırakılması durumu görülebiliyor. Üstelik bazı yerlerdeki atılan eski eşyalar veya molozların çok olması, bu konuda gereken hassasiyetin ve duyarlılığın gösterilmediğini de gözler önüne seriyor. Bu şekilde istenmeyen davranışlar, yapılan temizlik çalışmalarına gölge düşürüyor.

İlçemizde yapılan çalışmalarda birçok noktaya çöp konteynırı yapılarak daha temiz ve sağlıklı bir çevre adına önemli bir katkıda bulunuldu. Fakat çöplerin yer altı çöp konteynırlarına değil de etrafına veya yanına bırakılmasını da birçok noktada görmek mümkün olabiliyor. Çöpünü atacak olan bazı kimseler yer altı çöp konteynırına kadar çöpünü getiriyor fakat her nedense çöpünü konteynıra atmak yerine yanına bırakabiliyor. Üstelik yer altı çöp konteynırlarına hiç elle dokunmadan ayak pedalı yoluyla da açabilmek mümkünken. Bu davranış şeklini de anlamak mümkün olmuyor.

Birde geri dönüşebilir malzemelerin çevreye veya çöp olarak değerlendirilip, çöp konteynırına atılması durumu ile karşılaşmak mümkün oluyor. Geri dönüşebilir malzemelerin çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çevreye veya çöp kutularına değil, geri dönüşüm kutularına atarak hem çevremizi temiz tutmuş olur hem de ekonomiye katkıda bulunuruz. Geri kazanımla birlikte, doğal kaynaklarımızı korumuş olur, enerji tasarrufunun sağlanmasına katkıda bulunuruz. Böylelikle çöpe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılmış olur.

İlçemizin belirli noktalarına atık pillerin toplanması amacıyla atık pil kutuları konuldu. Duyarlı vatandaşlar atık pillerini, konulmuş olan atık pil kutularına atarak, doğanın korunmasına yardımcı olma hassasiyetini gösteriyor. Evde, işyerinde ve daha birçok yerde kullandığımız piller, bilinçsizce geri dönüşüm kutuları ve pil toplama kutuları yerine çevreye veya çöpe atıldığında doğayı kirletip, insan sağlığına zarar verebiliyor. Geri dönüşüm konusunda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak aynı zamanda tasarrufa da katkıda bulunmak anlamına geliyor.

Tasarruf, ihtiyacı karşılayıp israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak ve geleceği düşünmektir. Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olan tasarruf, günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Kullanmış olduğumuz malzemeleri, gıda maddelerini, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları, kısacası hayatımızın idamesini sağlayan ürünleri kullanırken tasarruflu olmak gerekiyor

Daha temiz bir Gölcük’te için öncellikle temizliğe kendi evimizin önünden başlamalıyız. 

Toplumda yaşayan bireyler olarak, yine topluma karşı olan sorumluluklarımızın farkına varabilmeliyiz. Yaşça büyükler çevre temizliği konusunda da küçüklerine örnek olacak davranışlar sergileyebilmeli. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için çevre temizliği konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X