Engeller, saygı ile aşılmalı…

02 Aralık 2022 16:42

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’dür. Bu gün, engelli bireyleri anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip bulunuyor. Bu günde aynı zamanda çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir.İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, fiziki olarak engelin hiçbir şeye engel olmadığının en güzel örneğini şimdiye kadar yapmış oldukları başarılı çalışmalarla sergiliyor. Gölcük’te bulunan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen sosyal etkinlikler ve açılan kurslara katılan engelli vatandaşlar, kurslarda sergilemiş oldukları üstün yetenekleri ile de göz doldurarak, adından fazlasıyla söz ettirmektedirler.

Engelli vatandaşlarımız, sanatsal, sportif ve diğer diğer alanlarda katılmış oldukları aktivitelerle, aynı zamanda örnek teşkil etmektedirler. Gölcük Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi, açıldığı günden bugüne kadar, engelli vatandaşlar için vazgeçilmez yerlerden olmuştur. Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, her fırsatta ilçemizde yaşayan engelli vatandaşları sosyal hayatın içinde tutmak içinde gayret gösterdiklerini ifade ediyor.

Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın, günlük yaşantılarında yardımcı olabilmek, onların sorun ve sıkıntılarını en aza indirebilmek için çaba göstermeliyiz. Buna karşın, engelli vatandaşlarımız, bazı duyarsız kimselerin sorumsuz davranışlarından dolayı, günlük yaşantılarında zorluklarla karşılaşabiliyorlar.

Engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış oldukları en büyük sorunlardan birisi, ulaşımda karşılaşmış oldukları sorunlar oluyor. Bu konuda daha fazla önem ve özen gösterilmesi gerekirken, bazı duyarsız kimselerin engelli rampalarına araçlarını park etmesi, engelli vatandaşların gündemlerinden düşmeyen konuların başında geliyor.Engelli bireylerin akülü veya tekerlekli sandalyesi ile yaya kaldırımlarına iniş ve çıkışlarda kullanmış oldukları engelli rampalarını araçlarını park etmek suretiyle kapatan bazı sürücüler, engelli vatandaşların ulaşım hakkına gereken saygıyı göstermiyor.

Bu şekilde duyarsızca davranan araç sürücülerinin yapmış oldukları ve toplum tarafından tepki gören bu davranış, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkına da saygısızlıktır.Sarı renkli kılavuz yolları, görme engelli vatandaşlarımızın ulaşımlarında en büyük yardımcılarıdır. Bazı duyarsız kişiler tarafından bu kılavuz yollara zarar verildiği de görülebiliyor.Bu şekilde davranışlarda bulunan kimselerin ise empati yoluyla bakmalarını tavsiye ediyorum. Eminim ki empati kurulduğunda engelli vatandaşlarımız daha iyi anlaşılacak, karşılaşmış oldukları sorunlar en aza indirgenecektir.Bununla birlikte kılavuz yolların daha fazla alana yayılmasına da ihtiyaç duyuluyor.

Engelli vatandaşlarımız kendilerine karşı biraz daha duyarlı davranılmasını ve anlayışla yaklaşılmasını bekliyor ki, bunun onların en doğal hakkı olduğunu düşünüyorum.

İşitme engeli olan vatandaşlarımızın iletişiminde büyük önem taşıyan işaret dilinin de, toplumda daha fazla yer bulması adına açılan işaret dili kurslarına daha fazla katılımın olması, engelli bireylerin yaşamlarında kolaylık sağlayacaktır. Engelli vatandaşlara vereceğimiz en büyük desteğin, Onların günlük yaşamlarında önlerine engel çıkarmamak olduğunu unutmamalıyız.Engelli bireylerin karşılaşmış oldukları sorunları azaltabilmek adına toplumda herkese görevler düşüyor. Bu konuda engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak proje ve faaliyetlere de destek olunabilmeli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X