Engeller saygı ile aşılmalı…

12 Ekim 2022 16:43

İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlar, geçtiğimiz dönemler içerisinde, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen sosyal etkinlikler ve açılan kurslarda sergilemiş oldukları üstün yetenekleri ile göz doldurarak, adından fazlasıyla söz ettirmişti.Engelli vatandaşlarımız, sanatsal, sportif ve diğer başka alanlarda katılmış oldukları aktivitelerle, aynı zamanda örnek teşkil etmişti.

Görme engelli vatandaşlar, kılavuz yolları kullanarak istedikleri yere rahatça gidebiliyor. Bu amaçla ilçemizde görme engelli vatandaşların ulaşımında büyük kolaylıklar sağlayan kılavuz yollar yapıldı. Gölcük’te son dönemler içerisinde bazı sokak ve caddelerde yapılan ve vatandaşlar tarafından da beğeni ile karşılanan prestij caddelere de yeni kılavuz yollar yapılarak, hizmete sunulmuştu. Bununla birlikte kılavuz yolların daha fazla alana yayılmasına da ihtiyaç duyuluyor. 

İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, bazı duyarsız kimselerin sorumsuz davranışlarından dolayı, günlük yaşantılarında zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Engelli yollarına park eden sürücüler mi dersiniz, sarı renkli kılavuz yollara malzeme koyan kimseleri mi dersiniz, hemen hepsine denk gelmek maalesef mümkün olabiliyor. Bu ise görme engelli vatandaşlarımızı olumsuz olarak etkiliyor.

Engelli vatandaşların ulaşımda sorun yaşamamaları adına ilçemizin birçok noktasında engelli rampaları bulunuyor. Engelli rampalarının önlerine park edilen araçlar nedeniyle, engelli vatandaşlarımız ulaşımda sorunla karşılaşabiliyor. Engelli vatandaşlara ayrılan araç park yerlerine, araçların park edilmesi de ayrı bir sorun teşkil ediyor. 

Engelli vatandaşların karşılaşmış oldukları sorunları azaltabilmek adına toplumda herkese görevler düşüyor. Her bireyin engelli adayı olduğunu akıldan çıkarılmamalı, engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış oldukları sıkıntıları daha iyi analiz edebilmeliyiz. Toplumda engelli vatandaşlarımızın yaşamış oldukları sıkıntılara karşı duyarlılık oluşturmalı, engelleri hep birlikte kaldırabilmek için mücadele etmeliyiz.

Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın, günlük yaşantılarında yardımcı olabilmek, onların sorun ve sıkıntılarını en aza indirebilmek için çaba göstermeliyiz. Engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için herkesin destekte bulunması gerekiyor. Daha doğrusu engel olmamak gerekiyor, zaten böyle olduğunda sorunlar olmayacak, engelli vatandaşlarımız ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır.

Engelli vatandaşların ulaşımda karşılaşmış oldukları sorunlara neden olan kimselerin empati yoluyla bakmaları, daha doğru olacaktır. Eminim ki empati kurulduğunda, engelli vatandaşlarımız daha iyi anlaşılacak, sorunlarına ortak olunacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X