Engel olmayın yeter…

27 Haziran 2016 15:33
Gölcük’te bulunan engelli vatandaşlar, ilçemizde yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, daha çok bazı duyarsız araç sürücülerinin kendilerine engel olduğunu belirtiyor.

 Yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulabilmek adına Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat ve ilçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, bu konuda araç sürücülerinden daha duyarlı davranmasını istediklerini her defasında dile getiriyor.

Daha önceki yazılarımda da dile getirdiğim ve önemle vurguladığım konu olan hatalı ve yanlış araç parkları engelli vatandaşlarımızın önünde engel olmaya devam ediyor. Gelişigüzel yapılan araç parkları, vatandaşların tepkisini çekmeye devam ediyor. İlçemizde geçtiğimiz günlerde yaşanan olay bunun bir örneği niteliğini taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde Amiral Sağlam Caddesi’nde yaşanan olayda, ilçemizde yaşayan 60 yaşındaki engelli vatandaşımız Hasan Turan, engelli rampasının önüne park edilen aracın yanından inmeye çalışırken düşerek başından yaralanıyor. Engelli vatandaşımız Hasan Turan, hastanede tedavisinin ardından taburcu ediliyor.

Hasan Turan, yaşamış olduğu olayda, engelli rampasının önünde araba park edilmiş olması sebebiyle yan tarafından inmek zorunda kalırken tekerlekli sandalyesinin devrildiğini ve yere düşüp başını çarptıktan sonra bayıldığını söylüyor ve en çok ta insanların bu kadar duyarsız ve umursamaz olmasının canlarını acıttığını söylüyor.

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat’da, konuyla ilgili olarak, yasal işlem de yapılsa, para cezası da uygulansa hiçbir sonuç elde edemediklerini, insanların birbirlerine saygısı olmadıkça bu gibi üzücü olaylar yaşanmaya devam edeceğini ifade etti. Başkan Hasan Bat’ın ifade etmiş olduğu ‘Saygı’ kelimesi çok önemli. Toplumda yaşayan insanların birbirlerine karşı saygısı ve duyarlılığı olmadığı sürece ne söyleseniz söyleyin, ne yazarsanız yazın kişi eğer umursamaz ise yine kendi bildiğini okuyacaktır.

Toplumda ortak kullanım alanlarında insanların empati yapması, belki de yaşanan bu gibi olayların önüne geçilmesinde etkili olacaktır diye düşünüyorum. Yani kendimize yapılmasını istemediğimiz bir hareketi başkasına yapmamak, bazı yanlış davranışların önüne geçebilecektir. Bu konuda toplumda yaşayan vatandaşlarda da gereken bilinç oluşmalı ve engelli vatandaşlarımızın önüne bir engelde bizler koymamalıyız.

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılan ve engelli vatandaşlarımızı düşünmeden yapılan birçok hatayla karşılaşmak mümkün olabiliyor. Ama bu konuda artık toplumda bir duyarlılığın ve hassasiyetin oluşması gerekiyor. Bu konuda toplumda yaşayan herkese görev ve sorumluluk düşüyor. Engelli vatandaşlarımız bir yerden başka bir yere gitmek için çaba sarf ederken, engelli yollarını kapatmayın, engellilerin yaşamlarını daha da zorlaştırmayın.

Duyarsız araç sürücülerine şu soruyu sormak gerekiyor. Aynı şey sizlerin başına gelse ne yapardınız, ne düşünürdünüz? Zaten ilçemizde büyük sıkıntı haline gelen yanlış ve hatalı araç parkları konusunda sorun yaşanırken, engelli vatandaşlarımızın ulaşım hakkını engellemeye kimin hakkı olabilir? Bu konuda daha duyarlı davranmak gerekmiyor mu?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X