Empati ve saygı ile yaklaşılmalı…

21 Ağustos 2022 16:09

İlçemizde bulunan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde, Gölcük’te yaşayan engelli vatandaşlarımız için geçtiğimiz dönemler içerisinde çok sayıda kurs açılarak, yine çok sayıda sosyal etkinlik düzenlenmişti. Bu nedenle Engelsiz Yaşam Merkezi’nin ilçemizde olması önemli bir yer tutuyor. Bu merkezde engellilerimiz için çeşitli kurslar ve etkinlikler düzenlenmiş ve engelli vatandaşlar bu kurslara yoğun katılım göstermişti. Burada verilen kurslarla ve düzenlenen sosyal etkinliklerle engelli vatandaşlarımız, sosyal hayatın içinde daha fazla yer alması sağlanmıştı. Engelli vatandaşlar, şimdiye kadar yapmış oldukları başarılı çalışmalarla adlarından söz ettirirken, ulaşım konusunda ise bazı sorunlarla karşılaşabiliyor.

İlçemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak engelli rampaları, görme engelli vatandaşlar için sarı renkli engelli yolları bulunuyor. Engelli rampaları nispeten daha fazla yerde olmasına rağmen, yürüme yollarının yapılmasına da ihtiyaç olduğu da görülebiliyor.

Yapılan tüm bu çalışmalar engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak için ama gelin görün ki engelliler için kaldırımlara yapılan engelli yollarına gelişigüzel araçlar park ediliyor, vatandaş malzemesini koyuyor, sarı renkli yürüme yolları ise engelli olmanın ne demek olduğunu bilmeyen, kendisinin de bir engelli adayı olduğundan bihaber bazı kimseler  tarafından yerlerinden sökülebiliyor veya zarar verilebiliyor.

Hal böyle iken engelli vatandaşlarımızda doğal olarak kendilerine karşı yapılan bu davranışlara tepki gösteriyor. Oysa engelli vatandaşlarımız kendilerine karşı biraz daha duyarlı davranılmasını, onlara hoşgörü ve anlayışla yaklaşılmasını bekliyor ki, bunun onların en doğal hakkı olduğunu düşünüyorum. 

Bu şekilde olumsuz davranışlarda bulunanlara tavsiyem ise birde olaya empati yoluyla bakmayı deneyin. Eminim ki empati kurduğunuzda engelli vatandaşlarımız daha iyi anlayacak, onların sorunlarına ortak olacaksınız. Engelli vatandaşlarımız engelleri kaldırmak adına uğraş verirken, bazı duyarsız vatandaşlar ise engellerin önüne bir yenisini ekliyor. Engellerin kaldırılması adına duyarlılık göstermeli ve bu duyarlılığı toplumun geneline yansıtmaya çalışmalıyız. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düşüyor. Onların vereceği katkı, engelli vatandaşlarımıza ayrı bir güç katacaktır.

İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları yerlerde en başta saygının geldiğini düşünüyorum. Saygı kavramı yalnızca büyüklerin küçüklerinden beklediği bir davranış veya söz olmaktan çıkıp, herkesin birbirine göstermek durumunda bulunduğu bir davranış biçimidir. Saygı yalnızca toplumda değil, bulunmuş olduğumuz her yerde gösterilmesi gereken ve beklenen bir olgudur. 

Unutulmaması gereken bir şey var ki, toplumda saygı ve sevgi yaşça büyüklerle küçükler arasındaki uçurumu ortan kaldıran bir köprüdür. Saygılı ve hoşgörülü olmaya her zaman ihtiyacımız var. Yaşantımızda karşılaştığımız birçok olumsuz davranışların birçoğunun sebebi yeterince saygı ve hoşgörünün yeterince yer olmamasından kaynaklanmıyor mu? Ortak değerlerimizden olan saygı ve hoşgörü, sosyal dayanışmayı sürekli kılan en önemli faktörlerdendir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X