Empati ve duyarlılık olmalı…

13 Ekim 2023 15:05
Empati ve duyarlılık olmalı…

Gölcük’te yaşayan engelli vatandaşlar, geçtiğimiz dönemler içerisinde, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen sosyal etkinlikler ve açılan kurslarda sergilemiş oldukları üstün yetenekleri ile göz doldurarak, adından fazlasıyla söz ettirmişti. Engelli vatandaşlarımız, geçtiğimiz dönemler içerisinde sanatsal, sportif ve diğer başka alanlarda katılmış oldukları aktivitelerle, aynı zamanda örnek teşkil etmişti.

Görme engelli vatandaşlar, ulaşımda kılavuz yolları kullanarak istedikleri yere gidebiliyor. Bu amaçla ilçemizde görme engelli vatandaşların ulaşımında büyük kolaylıklar sağlayan kılavuz yollar yapıldı. Engelli vatandaşlarımız, bazı duyarsız kimselerin sorumsuz davranışlarından dolayı, günlük yaşantılarında zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Engelli yollarına park eden sürücüler veya sarı renkli kılavuz yollara malzeme koyan kimseler, engelli vatandaşların ulaşımına gereken saygıyı göstermiyor. Bu ise görme engelli vatandaşlarımızı etkiliyor.

Engelli vatandaşların ulaşımda sorun yaşamamaları adına ilçemizin birçok noktasında engelli rampaları bulunuyor. Engelli rampalarının önlerine park edilen araçlar nedeniyle, engelli vatandaşlarımız ulaşımda sorunla karşılaşabiliyor. Engelli vatandaşlara ayrılan araç park yerlerine, araçların park edilmesi de ayrı bir sorun teşkil ediyor.

Görme engelli bireylerin yaşamış oldukları sıkıntıları, özellikle ulaşım konusunda karşılaştıkları sorunları iyi anlayıp, empatiyle yaklaşılması daha doğru bir davranış olacaktır. Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın, günlük yaşantılarında yardımcı olabilmek, onların sorun ve sıkıntılarını en aza indirebilmek için çaba göstermeliyiz.
Engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için herkesin destekte bulunması gerekiyor. Daha doğrusu engel olmamak gerekiyor, zaten böyle olduğunda bu şekilde sorunlar olmayacak, engelli vatandaşlarımız ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır. Engelli vatandaşların ulaşımda karşılaşmış oldukları sorunlara neden olan kimselerin empati yoluyla bakmaları, daha doğru olacaktır. Eminim ki empati kurulduğunda, engelli vatandaşlarımız daha iyi anlaşılacak, sorunlarına ortak olunacaktır.

Önyargı, olumsuz etki oluşturabilir…

İnsanlar arasındaki iyi bir ilişkinin temeli sağlam bir iletişimle başlamaktadır. İyi iletişim kurabilen kimseler, gerek kendini ifade etmekte, gerekse karşı tarafın söylediklerini daha iyi anlayabilmektedir. Kendimizi ifade edebilmenin en iyi yolu olan konuşmak kadar, bir de iyi bir dinleyici olabilmek gerekmektedir. 

Gerek ailede, gerek arkadaşlar arasında, gerekse iş hayatında, sağlıklı bir iletişimin temeli, kişilerin karşılıklı olarak birbirlerini dinleme kapasitelerine dayanır. İyi bir dinleyici olan kimseler, karşısındakinin yerine kendisini koyarak dinler; dinlediklerinden hissettiklerini ona ifade eder ve gerektiğinde tavsiyelerde bulunur.

Herhangi bir olayı anlayıp dinlemeden varılan önyargılar yine o kişinin başkaları hakkındaki düşüncesi için olumsuz etki yaratmasına neden olabilir. Günlük hayatın içinde bazı insanlar karşılaşmış oldukları birtakım olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden önceden yorumda bulunur veya karşısındaki kimseler hakkında erkenden önyargıya varır. İletişimde önemli olan, karşımızdaki kimsenin sözünü kesmeden dinlemek, bilinen doğruları karşı tarafa aktarmak ve saygı çerçevesi içerisinde hareket edebilmektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X