Ekonomiye katkı…

29 Temmuz 2022 17:23
Ekonomiye katkı…

Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Geri dönüşümle birlikte, kağıt, plastik, cam, metal ve karton atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılmasıyla beraber tabii kaynakların tükenmesinin de önüne geçiliyor.

Geri dönüşüm sayesinde doğaya verilmek istenen zararın önüne geçilerek, atık maddeler tekrar hammadde olarak kullanılıp tasarrufta sağlanmış oluyor. Farkında olmadan çevreye atılan çok sayıda atıkta sağlığa zararlı maddeler bulunabiliyor. Geri dönüşümün önemi burada bir kez daha ortaya çıkıyor.

Önemsenmeyen küçük bir kalem pil dört metrekare toprağı kirletebiliyor. Çevreyi kirleten faktörler arasında en riskli olanlardan birisi de atık pillerin bilinçsiz bir şekilde doğaya atılmasıdır. Evde, işyerinde ve daha birçok yerde kullandığımız piller, bilinçsizce geri dönüşüm kutuları ve pil toplama kutuları yerine çevreye veya çöpe atıldığında doğayı kirletip, insan sağlığına zarar verebiliyor.

İlçemizde şehrin belirli yerlerine atık pillerin toplanması amacıyla atık pil kutuları yerleştirildi. Duyarlı vatandaşlar atık pillerini, konulmuş olan atık pil kutularına atarak, doğanın korunmasına yardımcı olma hassasiyetini gösteriyor. Bununla birlikte geri dönüşüme tabi malzemeleri çevreye gelişigüzel atarak zarar verenlerde yok değil. Bu konuda hassas ve duyarlı davranmak ise doğanın daha temiz kalmasında etken oluyor.

İlçemizin belirli noktalarında çöp konteynırlarının yanında birde geri dönüşüme tabi malzemelerin atılması için, geri dönüşüm konteynırları bulunuyor. Fakat geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan bu konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, çöp konteynırlarına atabiliyor.

Böyle olduğu zaman, geri dönüşümde kullanılabilecek malzemeler veya çevrenin ve doğanın kirletilmemesi adına yapılan çalışmalar için verilen emeklerde boşa gidiyor. Ev ve işyerlerinde kullanılmayan defter, dergi, karton, metal ve cam gibi eşyaları bulunduğumuz yerdeki en yakın geri dönüşüm kutularına atabiliriz. Yapılacak olan yalnızca bu gibi malzemeleri çöp kutusu yerine, geri dönüşüm konteynırlarına atmak.

Çevrenin korunması ve temiz tutulması açısından önemli faktörlerden birisi de kullanılmış olan atık yağların çevreye rastgele dökülmesinin önlenmesidir. Atık yağlar, atık su giderlerinde ve kanalizasyon hatlarında birikerek boru kesitlerinin daralmasına ve tıkanmalara neden olabiliyor. Kullanılmış yağların, kanalizasyona, lavaboya, toprağa ve benzeri ortamlara dökülmemesi büyük önem taşıyor.

Günümüzde geri dönüşüm oldukça büyük önem kazanmaktadır. Atıkları kaynağından ayrıştırarak hem çöp miktarını azaltabilir hem de geri dönüşüme katkı sunabiliriz. Çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olup, geri dönüşüm ile çevremizin korunmasına ve ülke ekonomisine katkı verebiliriz. Bu sayede de gelecek nesillere de daha temiz bir dünya bırakabiliriz.

Günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olan tasarruf, günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Tasarruf, ihtiyacı karşılayıp israfa kaçmadan ölçülü harcama yapmak ve geleceği düşünmektir. Kullanmış olduğumuz malzemeleri, gıda maddelerini, teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıkları, kısacası hayatımızın idamesini sağlayan ürünleri kullanırken tasarruflu olmak gerekiyor.Günümüzde en önemli tasarruf kalemi olarak, canlılar için büyük önem haiz olan su, konusunda tasarruf öne çıkmaktadır. Her alanda kullandığımız su konusunda tasarruflu davranmalı ve yeni yetişen nesillere de suyun yaşam için ne denli önemli olduğu bilincini aşılayabilmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X