Eğitim-öğretim dönemi başlarken…

05 Eylül 2021 15:42

2021-2022 eğitim-öğretim dönemi ilk ders zilinin çalmasıyla birlikte başlıyor. Geçtiğimiz dönemlerde ilçemize yapılan eğitim yatırımlarıyla birlikte öğrencilerin başarısında da artış meydana gelmiş, başarı grafiğindeki bu yükseliş ise ülkemiz genelinde yapılan sınavlarda kendini göstermişti. İlçemizde eğitim gören öğrenciler, ülke bazında yapılan sınavlarda, geçtiğimiz yıllara oranla başarı ortalamasını yükselterek, dereceler elde edilmişti.
Öğrenciler, ders zilinin çalmasıyla birlikte başlayacak olan yeni eğitim ve öğretim yılında, başarılı olabilmek için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da var güçleriyle çalışmaya devam edecekler. Öğrencilerin başarısında öğretmen ve kendilerinin çabası ve öğrenme azmi olduğu kadar, öğrenci velilerine de büyük işler düşüyor. Velilerin, öğrencilerin okul ve ders durumlarını yakından takip etmesi, çocukları daha fazla öğrenmeye ve ders çalışmaya teşvik etmesinin, başarıya giden çok önemli bir etken olduğunu düşünüyorum.
Okulların açılmasıyla birlikte evlerdeki gürültü seviyesini daha da düşürüp, çocuklarımızla daha fazla ilgilenebilmeliyiz. Çocuklarımızın yalnızca dersleri ile ilgili değil, sosyal yaşantıları ile de ilgilenmeli, sorunları çözmede, sıkıntılarını aşmada onların her zaman yanında olduğumuzu onlara hissettirmeliyiz. Başarının yalnızca öğretmen ile değil, velilerinde çocuklarıyla ilgilenmesine bağlı olduğunu da unutmamak gerekiyor.Geçtiğimiz dönemlerde ilçemizde bulunan eğitim kurumlarında yapılan bakım ve onarım çalışmaları, yeni okulların hizmete kazandırılması ise başarıya giden yolda ayrı bir önem taşıyor. Okulların fiziki yapısının düzeltilmesi öğrencilerin başarısında büyük etken oluyor.
Okula çocuklarını araç ile getiren veliler ve okula yakın güzergahlardaki yolları kullanan sürücüler, her zamankinden daha dikkatli araç kullanmalıdır diye düşünüyorum. Çocuklarını okula bırakmak için araçlarıyla gelen bazı vatandaşların okula çok yakın yerlere park yapmaları, neredeyse okulun önlerine kadar araçlarıyla gelmeleri, orada bulunan trafiği engellediği gibi, çocuklar için de emniyetsiz durumların oluşmasına neden olabiliyor. 2021-2022 eğitim-öğretim döneminde okul idarecileri ve öğretmenlerimiz başta olmak üzere, tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, geçtiğimiz yıllarda elde edilen başarı grafiğinin daha da artmasını diliyorum.
Önyargı değil anlayış olmalı
Günlük yaşantının içinde bazı insanlar karşılaşmış oldukları birtakım olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden önceden yorumda bulunur veya karşısındaki kimseler hakkında erkenden önyargıya varır. Herhangi bir olayı anlayıp dinlemeden varılan önyargılar ise yine o kişinin başkaları hakkındaki düşüncesi için olumsuz etki yaratmasına neden olur.
Karşılaştığımız birçok şey hakkında bilip veya bilmeden yorumda bulunup, bazen ağzımızdan çıkan sözcüklere dikkat etmediğimiz zamanlar olmuştur. Oysa ağzımızdan çıkan kelimelerin bir daha geri alınmayacağı düşüncesiyle hareket etmek ve buna göre konuşmak en doğrusudur diye düşünüyorum. Bir kimse hakkında önyargılı davranarak, tahminlere dayalı ve o konu hakkında bilmediğimiz halde söylemiş olduğumuz sözler karşımızdaki insanları kırabilir, incitebilir ve geri dönüşü olmayan hatalara sürükleyebilir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X