Eğitim desteği…

24 Mayıs 2017 14:53
İlçemizde son yıllarda eğitim alanında birçok yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor.

Yapılan eğitim yatırımları kapsamında yeni okullar yapılarak, eğitimin hizmetine sunulmasının yanında, eski okullarda gerekli yenileme çalışmaları yapılarak modern bir eğitim verilmesi amaçlanıyor.

 Yapılan eğitim yatırımlarının sonuçları kısa süre içerisinde meyvelerini vermeye başladı. Bu kapsamda ülkemiz genelinde yapılan sınavlarda son yıllarda ilçemizdeki okullarda okuyan öğrencilerin başarılı dereceler elde etmesi, yapılan yatırımların ne derece yerinde olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

 Eğitime destek kapsamında kurum ve kuruluşların vermiş olduğu katkı devam ederken, son olarak Gölcük Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası, Değirmendere Müfit Saner İlkokulu’nun bahçesinde pazar tezgahlarını kurdu. Değerler Eğitimi Projesi kapsamında öğrencilerin pazar kültürünü tanıması ve pazarcı esnafının yapmış oldukları işin öneminin daha iyi anlaşılması adına yapılan etkinlik, Kocaeli’de bir ilk olduğu gibi ülkemizde de ilk kez yapılıyor olmasını, eğitime verilen destek açısından önemli buluyorum.

 Çocuklarımızın, okullarında birçok şeyi öğrenmelerinin yanında, bazı şeyleri de yaşayarak görmeleri, bir yerde okullarında okumuş olduğu bilgileri pratiğe dökmeleri, sosyal hayatlarına da katkıda bulunmaktadır. Tıpkı geçtiğimiz haftalarda ilçemizde bulunan Anıtpark’ta yapılan dil panayırında öğrencilerin okulda öğrenmiş olduğu yabancı dili pratiğe dökmeleri gibi.

 Pazarcı esnafları yeri geldiğinde zor şartlar altında çalışarak, halka en iyi hizmeti verebilmenin gayreti içerisinde sabahın erken saatlerinden itibaren mesleklerini yapmaya çalışıyorlar. Her türlü hava koşullarında mesleklerini yapmaya çalışan pazar esnaflarının çalışma şartlarının da zorluğunun iyi bilinmesi gerektiği kanaatindeyim. Burada kapalı pazarlarının önemi ve gerekliliği de bir kez daha ortaya çıkıyor.

 Kapalı pazarlar, pazar esnafının daha sağlıklı koşullarda çalışmasına imkan sağladığı gibi, vatandaşların da pazar alışverişlerinin daha iyi şartlarda yapmalarına olanak sağlıyor. Bu nedenle ilçemizdeki kapalı pazarların sayısının artması önem arz ediyor.

 Çevreye saygı…

Havaların nispeten ısınmaya başlaması ile birlikte, vatandaşlar hafta sonlarını mesire yerlerinde geçirmeyi daha fazla tercih ediyor. Vatandaşların bu konudaki tercih yerleri arasında bulunan Kadırga Yaylası’ndaki kötü görüntüler, çevreye ve doğaya yeterince önem ve özenin gösterilmediğini gözler önüne seriyor.

 Bazı duyarsız vatandaşların çevreye atmış olduğu çöpler ve arkalarında bırakmış olduğu kötü manzara, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Çevre temizliği konusunda bilincin daha çok arttırılarak, gerekli duyarlılık gösterilmeli. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak istiyorsak, doğayı koruma adına herkes üzerine düşeni yerine getirmeli. Bu gibi mesire alanlarına çöplerini atan vatandaşlara da şunu sormak gerekiyor. Siz oraya gittiğinizde, kötü görüntülerle karşılaşmış olsaydınız ne yapardınız?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X