Duyarlılık oluşmalı…

15 Haziran 2017 14:16
Duyarlılık oluşmalı…

 İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, günlük yaşamlarında yaşamış oldukları birtakım sorunlara dikkat çekerek, bu sorunlar içerisinde daha çok bazı duyarsız araç sürücülerinin kendilerine engel çıkardığını belirtiyor. Ulaşım konusunda yaşamış oldukları sıkıntılara çözüm bulabilmek için gerek Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, gerekse ilçemizde yaşayan engelli vatandaşlar, bu konuda araç sürücülerinden daha duyarlı davranmasını beklediklerini her defasında dile getiriyorlar.

 Duyarsız araç sürücüleri tarafından yapılan hatalı ve yanlış araç parkları engelli vatandaşlarımızın önünde engel olmaya ısrarla devam ediyor. Gelişigüzel yapılan araç parkları, vatandaşların tepkisini çekmeye devam etsede, bu vurdumduymazlık o araç sürücülerinin hiçte umurunda olmuyor. Zaten bu şekilde davranan sürücüler biraz empati yapsalar bunların hiçbirisi olmayacak, bizlerde bu köşelerden engelli vatandaşlarımızın başka sorunlarını dile getirmeye çalışacağız.

 Geçtiğimiz yıl hatırladığım kadarıyla Amiral Sağlam Caddesi’nde bir engelli vatandaşımız, engelli rampasının yanına park edilen aracın yanından inmeye çalışırken düşerek yaralanmıştı. Yine bende bu şekilde engelli bir vatandaşımızın engelli rampasının önüne konulan araçtan dolayı rampayı kullanmadığına bizzat şahit oldum. O zaman engelli vatandaşlar için engelli rampalarının ne denli olduğunu bir kere daha anlamış oldum.

 Bazen düşünüyorum, bu şekilde davranan insanlar, engelli rampalarına araçların park edilmeyeceğini bilmiyor mu? diye. Bilmez olurlar mı pekala biliyorlar. Ama onların işlerine öyle geliyorda ondan. Hatta engelli rampalarının olduğu yere park ederek, rampanın kullanılmasına engel olan bir araç sürücüsünün rampayı gördüğü halde bilerek aracını park ettiğine de tanık oldum. Neden uyarmadın diye soracak olabilirsiniz, fakat söylesenizde bir şey değişmiyor. Bu konuda toplumda yeterli bilinç oluşmadığı sürece siz istediğiniz kadar söyleyin nafile.

 Yüzbaşılardaki tehlike

İlçemizde en çok trafik yoğunluğunun yaşandığı kavşak olan Yüzbaşılar Kavşağı, bazı duyarsız ve kurallara uymayan sürücüler yüzünden tehlikeli olabiliyor. Burada kazalara davetiye çıkaran konu ise, özellikle Değirmendere istikametinden İzmit yönüne giden araçların bazılarının anayolda yanan kırmızı ışıklarda beklemek istemeyip, Yüzbaşılar yönünden gelen ve Atatürk Mahallesi’ne giden araçlar için ayrılmış olan yolu kullanmak istemelerinden kaynaklanıyor.

 Geçtiğimiz yıllarda birçok kazanın yaşandığı bölgede, önceki akşamda kavşakta benzer bir olay daha yaşandı ve olası bir kaza ucuz atlatıldı diyebilirim. Bu bölgeye yapılması planlanan hastane ile birlikte köprülü kavşakta yapılacak. Fakat araç sürücülerinin bu noktada daha fazla dikkatli olması ve trafik kurallarına uyması can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşıyor.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X