Dönüşümün önemi büyük…

14 Şubat 2023 17:09
Dönüşümün önemi büyük…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok ilde hissedilen 7.4 büyüklüğündeki deprem hepimizi derinden yaraladı. Meydana gelen depremin ardından, ülkemizde olduğu gibi Gölcük’te de yardım kampanyaları düzenleniyor. Gölcük Belediyesi ve Kızılay Gölcük Şubesi işbirliğinde,depremin hemen sonrasında yardım kampanyası başlatıldı. Bu kapsamda ilçemizde 41 tır yardım malzemeleri deprem bölgesine gönderildi. 7’den 70’e herkes yardım kampanyasına katkıda bulunabilmek için adeta seferber oldu. Düzenlenen yardım kampanyasına yardımseverlerin desteği ilerleyen günlerde de artarak devam etti. İlçemizde bulunan bazı sivil toplum kuruluşları da yardım kampanyaları düzenleyerek, deprem bölgesindeki vatandaşların yardımına koştu.

Gölcük’te kentsel dönüşüm projesinin ne denli gerekli olduğu, insanımızın daha sağlıklı binalarda yaşaması gerektiği, yaşanan son depremlerin ardından bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Meydana gelen her deprem, can güvenliğinin sağlanması, insanların daha sağlıklı ve güçlü yapılarda barınması konusunun ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Bu ise ilçemizdeki kentsel dönüşüm projesinin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Gölcük’te geçtiğimiz dönemler içerisinde kentsel dönüşüm alanları olarak, Denizevler bölgesi, eski sanayi sitesi ve Merkez Mahallesi’ndeki alan olarak belirlenmişti. Denizevler bölgesindeki kentsel dönüşüm kapsamında bu alanda ikamet eden hak sahiplerinden isteyenlere Sivritepe’de yapılan yeni binalardaki dairelerden verildi. Sivritepe konutlarına hak sahiplerinin geçmesi, Denizevler’deki yıkımların tamamlanması ile birlikte buradaki dönüşüm projesi de tamamlanmış oldu.

HisareynKaraköprü Mahallesi’nde yeniden yapılan sanayi sitesi tamamlandı ve esnaflar buraya taşınarak hizmet vermeye başladı. Eski sanayi, alanında bulunan esnafların yeni sanayi sitesinin olduğu alana geçmesiyle birlikte, eski alandaki dükkanlarda yıkılmıştı. 

Gölcük’te D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, Aydınbey Deresi ile Ali Fuat Kanpara Caddesi (Eski 20. Sokak) arasında yer alan ve 36 dönüm alanı kapsayan Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi’nde birinci etapta çalışmalar ise hızla devam ediyor.

Kentsel dönüşüm projesi, her yönüyle büyük önem taşıyor. Kentsel dönüşümle birlikte eski binalar yıkılarak yerini depreme dayanıklı daha sağlıklı binalara bırakacak. Şehir merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşümle birlikte yeni yapılaşmalar olacaktır. Bu manada yapılacak olan kentsel dönüşüm, ilçemizin daha modern kent olarak planlanmasında yol gösterici olacaktır.Dönüşümle birlikte ilçemizin merkezinde daha sağlıklı yapılar halkımıza hizmet edecek.

Kentsel dönüşümle birlikte aynı zamanda ilçe merkezinde hizmet veren esnaflar dönüşüm tamamlandığında daha iyi şartlarda ve daha güzel bir çevrede hizmet verebileceklerdir. Bu ise ilçemizde ticarete ve ekonomiye olumlu etkide bulanacaktır.Kentsel dönüşümle birlikte daha sağlam yapılar yapılacak, ilçemizin cazibesi artacak, daha modern bir şehir olma adına büyük katkı sunacaktır. Yıkım çalışmalarının hızla devam ettiği Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi’nin oldukça önemli ve gerekli olduğu bir kez daha anlaşılıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X