Dönüşümün çok yönlü katkısı…

18 Temmuz 2023 15:58
Dönüşümün çok yönlü katkısı…

Gölcük’te geçtiğimiz dönemler içerisinde kentsel dönüşüm alanları olarak, Denizevler bölgesi, eski sanayi sitesi ve Merkez Mahallesi’ndeki alan olarak belirlenmişti. Denizevler bölgesindeki kentsel dönüşüm kapsamında bu alanda ikamet eden hak sahiplerinden isteyenlere Sivritepe’de yapılan yeni binalardaki dairelerden verildi. Sivritepe konutlarına hak sahiplerinin geçmesi, Denizevler’deki yıkımların tamamlanması ile birlikte buradaki dönüşüm projesi de tamamlanmış oldu.

HisareynKaraköprü Mahallesi’nde yapılan sanayi sitesi tamamlandı ve esnaflar buraya taşınarak hizmet vermeye başlamıştı. Eski sanayi, alanında bulunan esnafların yeni sanayi sitesinin olduğu alana geçmesiyle birlikte, eski alandaki dükkanlarda yıkılmıştı. Yeni sanayi sitesinde esnaflar daha sağlıklı bir ortamda hizmet vermeye devam ediyor.

Kentsel dönüşüm kapsamında en çok merak edilen yerlerin başında ise ilçemizde Merkez Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan, yani şehir merkezindeki dönüşüm geliyordu. İlçemizde 36 dönümlük alanı kapsayan Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi’nde,bir yerde Gölcük’ün kalbi olan alanda birinci etapta bina yıkımlarıgeçtiğimiz süreçte tamamlanmıştı..

Gölcük’te D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, Aydınbey Deresi ile Ali Fuat Kanpara Caddesi (Eski 20. Sokak) arasında yer alan ve 36 dönüm alanı kapsayan Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmalar devam ediyor.Gölcük’ün merkezinde modern bir alan oluşturacak, Merkez Kentsel Dönüşüm Projesi’nde zemin iyileştirme ve hafriyat çalışmalarına başlanacağı ifade ediliyor.

10 blokta, 360 daire, 407 işyeri ve 985 araçlık 2 katlı otopark inşa edilecek olan projede, ilçemizin merkezi konumunda bulunan alanda daha sağlıklı binaların yapılmasını ve daha modern bir şehir adına önemli katkılar sunacaktır.

Gölcük’te kentsel dönüşüm projesinin ne denli gerekli olduğu, insanımızın daha sağlıklı binalarda yaşaması gerektiği, yaşanan son depremlerin ardından bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Meydana gelen her deprem, can güvenliğinin sağlanması, insanların daha sağlıklı ve güçlü yapılarda barınması konusunun ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor. Bu ise ilçemizdeki kentsel dönüşüm projesinin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.

Kentsel dönüşüm projesi, her yönüyle büyük önem taşıyor. Kentsel dönüşümle birlikte aynı zamanda ilçe merkezinde hizmet veren esnaflar dönüşüm tamamlandığında daha iyi şartlarda ve daha güzel bir çevrede hizmet verebileceklerdir. Bu ise ilçemizde ticarete ve ekonomiye olumlu etkide bulanacaktır.

Kentsel dönüşümle birlikte eski binalar yıkılarak yerini depreme dayanıklı daha sağlıklı binalara bırakacak. Şehir merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşümle birlikte yeni yapılaşmalar olacaktır. Bu manada yapılacak olan kentsel dönüşüm, ilçemizin daha modern kent olarak planlanmasında yol gösterici olacaktır.Dönüşümle birlikte ilçemizin merkezinde daha sağlıklı yapılar halka hizmet edecek.Kentsel dönüşümle birlikte daha sağlam yapılar yapılacak, ilçemizin cazibesi artacak, daha modern bir şehir olma adına büyük katkı sağlayacaktır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X