Dijital kütüphaneye kolay ulaşım…

03 Nisan 2023 16:22
Dijital kütüphaneye kolay ulaşım…

Günümüz teknoloji çağında insanlar her ne kadar ulaşmak istedikleri bilgilere  internet yoluyla bilgisayar ve tabletler vasıtasıyla erişerek ihtiyaçlarını karşılasa da, kitap sayfalarını karıştırmak ve kitabın kokusunu hissetmek ayrı bir keyif veriyor. Kütüphane ortamında, kitaplar arasında araştırma yapmanın ve emek emek bilgiye ulaşmanın da ayrı bir zevki vardır.

Çok sayıda kitabın bir arada bulunduğu ve günümüzde de güncelliğini yenilenen kitaplarla koruyan kütüphaneler, her yaştan insana ve her konuda bilgiye ulaşmak için okuyucularına olanak sunuyor. Bazı kimseler kitap okumaya yeterince vakit bulamadıklarını ifade etsede, kitap okuyabilmek için zaman bulamamak düşüncesi bahaneden ileri gitmiyor.

Kitap okumak yalnızca okul dönemi ile sınırlı kalmamalı, hayatımızın her anında okuma alışkanlığı edinebilmeliyiz. Bir konu hakkında bilmeden fikir yürütmektense, o konu hakkında bilerek fikirlerimizi söylemek elbette okuyarak olacaktır.

Kütüphanede  okunan kitaplar, bulunmuş olduğu ortam itibariyle, akıllarda daha kalıcı bir yer ediniyor. Çok sayıda kitapseverin ziyaret ettiği kütüphaneler, vatandaşların ilgi gösterdiği yerler haline gelebilmeli, çocuklarımızı da kütüphane kültürüne alıştırabilmeliyiz. Gölcük Belediyesi Dijital Kütüphanesi’nde, kütüphane otomasyon sistemi, mobil uygulama ya da web sitesinden, 300 ayrı yayınevi tarafından yayınlanan, 32 bin e-kitaba, ücretsiz olarak cep telefonu, tablet ve bilgisayardan ulaşabilmek mümkün oluyor.Kitap okuma kültürü konusunda büyükler küçüklerine örnek olabilmelidir.Çocuklarımız her ne kadar bilgiye erişme noktasında kısa yolla teknolojik imkanlardan faydalansada, onlara kütüphane kültürünü aşılayabilmeliyiz.

Herşey saygıdan geçiyor…

Yaşamları boyunca yalnızca kendi yaptıklarını doğru kabul eden kimseler, toplum içinde yaptığı davranışlarla tepki çekmeyi alışkanlık haline getirmişlerdir. Öyle ki hiçbir şeyi umursamaz, yaptıkları davranışların sonunun ne olacağını da düşünmezler veya düşünmek istemezler. Bu kimseler hayatta yaşadığı olaylardan veya karşılaştıkları durumlardan ders çıkarmadıkları gibi, aynı alışkanlıklarına da devam ederler.

İnsanların günlük hayatta çevresinde meydana gelen olaylara tepkisiz kalması olarak vurdumduymazlık, o kimselerin toplumda konulan kurallara riayet etmemesi, anladığı halde anlamamış gibi davranması ve kendi bildiğini okumasıdır. Bu gibi davranışlarda bulunan insanlar gözlerini dış dünyaya kapatıp, yalnızca kendi bildikleri doğruları kabul ederler. Çünkü onlara göre kendilerinin düşüncesinden ve kendi yaptıklarından başka hiçbir şeyin önemi de yoktur.

Günlük hayatta da bu tür vurdumduymaz insanlarla karşılaşmak maalesef mümkün olabiliyor. Vurdumduymaz kimselerin yapmış oldukları davranışlara bir göz atacak olursak; trafikte tehlikeli bir şekilde araç kullanan ve yolun sadece kendisine ait olduğunu zannedip diğer insanları tehlikeye atanlar, kendisi hiç yaya olmuyormuş gibi yayalara geçiş üstünlüğü tanımayanlar, ara sokaklarda yaya çıkabileceğini düşünmeyip hızlı araç kullananlar,

engelli vatandaşlarımızın engelli rampaları önlerine araçlarını park edip, ulaşım hakkına engel olanlar, yaya kaldırımlarına araçlarını park edenler, çöplerini gelişigüzel zamanlarda sokak ve caddelere bırakarak insanların sağlığını hiçe sayanlar, kendi yaptığı yanlışları görmeyip, başkalarının yaptığı hataları örnek göstererek yanlışını örtmeye çalışanlar…

Toplumda hoş karşılanmayan ve görmek istenilmeyen davranışları sergileyen kimselerle karşılaşmak maalesef mümkün oluyor. Her yolun saygıdan geçtiğini düşünmek, bu gibi kötü durumların yaşanmasını en aza indirgeyecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X