Değişken havaların etkisi…

27 Nisan 2023 17:16
Değişken havaların etkisi…

Son günlerde hava sıcaklıklarının değişkenlik göstermesi, sağlığa biraz daha fazla dikkat etmek gerekliliğini gösteriyor. Sabah saatlerinde serin olan hava öğlene doğru güneşin yüzünü göstermesi ile ısınıyor, ilerleyen saatlerde ise tekrar soğuması ile büyük değişkenlik gösteriyor. Böyle olduğunda ise insan üzerine giyeceğini de bilemiyor. Dün gün içerisinde yağan yağmur ise şehir merkezinde daha insan yoğunluğunun olmasında etkili olmuş göründü.

Sağlık, sadece hastalık durumunun olmayışı değil, kişinin bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali olarak ifade edilmektedir.İnsanların en değerli hazinesi olan ve o olmadan hiçbir şeyin önemi ve kıymeti bulunmayan sağlık konusunda daha duyarlı ve hassas olmak gerekiyor. Bazıları, sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok, sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında veya sağlığını kaybedince kıymetini daha iyi anlıyor. 

Sağlık insanların en değerli hazinesidir.Önemli olanda sağlığımızı korumak değilmidir? Bazen istemediğimiz olaylar karşısında sağlık olsun deyip geçiştiriyoruz. Ama aslında öyle olmuyor. Her ne kadar sağlık olsun deyip, umursamaz gördüğümüz bazı şeyler, nede olsa aklımızın bir köşesinde yer edebiliyor. Bazı durumlarda bir şeyin kıymetini kaybedince daha iyi anlıyoruz. İşte sağlıkta değerini sağlıklı olduğumuz zamanda çokta fazla bilmeyip, kaybedince çok iyi anlayabildiğimiz bir olgudur.

Günlük yaşantımızda birçok olayla karşılaşırız. Bazı olaylar bizleri mutlu ederken, olmasını istemediğimiz veya beklemediğimiz bazı olaylar ise üzüntüye sevk eder. Aslında birçok şeyin gelip geçici olduğunun farkında olmadan, bazı durumlarda aşırı üzülür ve tepki veririz. İnsanoğlunun doğasında olan üzülmek, yine insan sağlığı için olumsuz etki yarabilmektedir.
Sağlığımıza her yaşta dikkat etmeli, vücudumuz için faydalı olan besinleri alarak, hastalıklara karşı vücudumuzun direncini koruyabilmeliyiz. Toplu ulaşım araçlarında daha fazla karşılaşılan durumlarda, hapşururken kendi önlemini almayan vatandaş, orada bulunan herkesi tehlikeye atabiliyor. Sanırsınız ki o anda orada kimse bulunmuyor, tek başına seyahat ediyor. Bu konuda topluma karşı daha saygılı ve duyarlı davranmak gerekiyor.  

Sağlık konusunda uzmanlar dengeli ve yeterli beslenmenin önemini vurguluyor. Sağlıklı bir vücut için tavsiye edilen spor ise bazılarımız için başlamak istenipte, bir türlü başlayamadığımız, ama sağlıklı bir vücut için gerekli olan bir etkinlik olarak gösteriliyor.Bazı meslek gruplarında çalışanlar işleri gereği sürekli oturmak durumunda olsalarda, diğer zamanlarda vücuda hareket katmak, daha zinde olmamıza yardımcı oluyor.

İlçemizde yaşayan vatandaşlar sağlık için yürüyüşler konusunda aslında şanslı durumda bulunuyor. İlçemiz ve beldelerinde bulunan sahiller, spor yürüyüşleri için oldukça uygun alanlar olarak öne çıkıyor. Hem temiz bir deniz havası almak hem de yapılacak olan sağlık yürüyüşlerinin gerek ruh sağlığına gerekse de beden sağlığına çok iyi geleceğini düşünüyorum. Üstelik sahillerde bulunan spor aletleri, spor yapmak isteyenler için iyi bir imkan sunuyor.
Sahilde bir yürüyüş yapmak insanı günlük hayatın getirmiş olduğu stresten arındırdığı gibi daha pozitif düşünebilmek adına da büyük fayda sağlıyor. Amatör olarak olta balıkçılığıyla
ilgilenmekte, insanı ruhsal olarak çok fazla dinlendiriyor. Dinlenmiş bir vücut ise insanın bir sonraki güne daha zinde başlamasında önemli rol oynuyor. Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek, sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları olarak görülüyor. Sağlığımızın değerini iyi bilmeli ve sağlıklı bir ömür geçirebilmek için mümkün olduğunca stresten uzak durabilmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X