Değirmendere’deki ihtiyaçlar…

06 Mart 2017 12:23
İlçemize bağlı beldelerden birisi olan ve Körfezin incisi olarak adlandırılan Değirmendere, yaz aylarında vatandaşların uğrak mekanı oluyor.

Gerek ilçemiz ve bağlısı beldelerden, gerekse ilimiz ve diğer ilçelerden çok sayıda vatandaşı ağırlayan Değirmendere’nin yaz hazırlıkları kapsamında bazı çalışmaların yapılması gerekliliği ihtiyacı doğuyor.

 Değirmendere’de ikamet eden veya gezme amaçlı olarak beldeye gelen vatandaşların karşılaşmış oldukları sıkıntıların başında araç park yeri sorunu geliyor. Beldedeki sokak ve caddelerin dar olması, araç park edecek yeterli geniş alanların bulunmaması, yaz aylarında artan araç trafiğine cevap veremiyor.

 Değirmendere’de Cumartesi günleri kurulan semt pazarı da, diğer günlerde meydana gelen otopark sıkıntısını daha da arttırıyor. Yaya kaldırımlarının dar olması nedeniyle özellikle Başkomutan Caddesi’nde yürümenin bir hayli zor oldu beldede, yaya kaldırımlarının genişletilmesine de ihtiyaç duyuluyor. Başkomutan Caddesi’nde boş durumda bulunan ve Değirmenderelilerin de nasıl değerlendirileceği hakkında bir bilgi sahibi olmadığı alanın ise yapılacak düzenlemeyle, hem kapalı pazar yeri, hem de pazarın kurulmadığı diğer günlerde otopark olarak kullanılabileceğini düşünüyorum.

 Değirmendere sahiline yakın bir konumda bulunan Çınarlık Meydanı’nda bulunan park, sahile gezmeye gelen vatandaşların dinlenme alanları arasında bulunuyor. Beldede her yıl düzenlenen Değirmendere Zühtü Müridoğlu Uluslararası Ahşap Heykel Sempozyumu kapsamında yapılan heykellerin de sergilenmiş olduğu park, yapılacak çevre düzenlemeleriyle daha güzel bir görünüme kavuşturulabilir. Parkın zemininin elden geçirilerek, yeşillendirilmesi ve yeşil alanların etrafının çiçeklerle donatılması, parka olan ilgiyi daha da artıracaktır.

 Yukarı Değirmendere’den gelen ve beldenin içinden geçerek denize akan derenin temizliği belirli periyotlarda her ne kadar yapılıyorsa da, havaların ısınmaya başladığı bugünlerde daha fazla özen gösterilmesi gerektiği kanaatindeyim. Derenin denize dökülen kısmına, dereye atılan maddelerin denize karışmaması adına bir tür süzgeç görevi gören bir materyal yapılması, denizin daha temiz kalmasına katkıda bulunacaktır. Bu konuda vatandaşların daha duyarlı davranması, doğanın ve denizin temiz kalması adına yararlı olacaktır. İlçemizin bazı cadde ve sokaklarında bulunan ve beldelerinde de yapılmasına ihtiyaç duyulan görme engelli yollarının da, yine yaza hazırlık kapsamında Değirmendere’ye yapılması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Değirmendere’ye girişteki Başkomutan Caddesi ve bağlantılı olan sokak ve caddelerde, görme engelli kılavuz yollarının bir an önce yapılması gerekiyor.

 Aynı yolların sahildeki yürüyüş kesimine de yapılması, görme engelli vatandaşlarımız için ulaşımda büyük kolaylık sağlayacaktır. Değirmendereli vatandaşlar, sahilde bulunan vapur iskelesinin olduğu kısma monte edilen Akıllı Bisiklet İstasyonu’nun da kısa süre içerinde faaliyete geçmesinin sahile ayrı bir renk getireceğini ifade ediyor. Değirmendere’de yapılacak çalışmalar, buraya gelen vatandaşları olduğu kadar, belde dışından misafirlerin gelmesiyle birlikte esnafları da memnun edecektir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X