Değirmendere’de beklentiler…

14 Mayıs 2019 14:04

Gölcük’e bağlı beldelerden Değirmendere, yaz aylarında vatandaşların vazgeçemediği yerlerin başında geliyor. 17 Ağustos Depremi’nden sonra, ilçemizde olduğu gibi, Değirmendere’de de büyük değişimler yaşandı. Fındığı ile adını duyurmuş olan beldede, son yıllarda eskisi gibi fındık üretimi yapılmasa da, bu şirin belde Körfezin İncisi olarak misafirlerini ağırlamakla birlikte, fındığı ile de anılmaya devam ediyor. Önceki yıllara nazaran, yapılan fındık festivali son yıllarda etkisini kaybetmiş görünüyor.

Özellikle 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi öncesindeki dönemde yapılan fındık festivalleri kapsamında, hem fındık üreticileri ödüllendirilir hem de sanatçıların katılımı ile konserler verilirdi. Geçtiğimiz senelerde, fındık festivallerinin olduğu günlerde konserlere yoğun katılım olur, bununla birlikte Değirmendere, sosyal, kültürel ve ticari anlamda büyük bir ilerleme kaydetmiş oldurdu.

Konser etkinliği her ne kadar yılda bir kez de olsa düzenlense de, vatandaşların hafızasında ayrı bir yer bırakıyordu. Depremden sonraki belli bir dönemde konserlerin verilmesine devam edilmiş, sonrasında ise konser etkinliğine ara verilmişti.Aslında konser etkinliği ile beraber, Değirmendere’nin tanıtımında önemli bir rol üstlendiğini düşündüğüm fındık festivalinin daha kapsamlı yapılması, bölgede yaşayan vatandaşları memnun edeceği gibi aynı zamanda Değirmendere’ye daha fazla misafirin gelmesine etken olacak, bu ise tanıtımın yanında beldenin ve ilçemizin ekonomisinin kazanması adına fayda sağlayacaktır.

İlçemiz ve beldelerinde yaşayan vatandaşların zamanlarını ilçemiz ve beldelerinde değerlendirmesi ve alışverişlerinde ilçe ve belde esnaflarını tercih etmesinde, düzenlenen sosyal etkinliklerin katkısı olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz yıl Değirmendere’de düzenlenen sanatsal ve sportif etkinliklerin beldeye büyük canlılık getirdiği görülmekle birlikte,festival kapsamında düzenlenecek olan konser etkinliklerinin de büyük katkısı olacağı kanaatindeyim.

Görme engelli vatandaşlarımız için ilçemizin bazı yerlerinde bulunan sarı renkli görme engelli yollarının, Değirmendere’ye yapılmasına ve daha geniş alana yayılmasına ihtiyaç duyuluyor.Sarı renkli kılavuz yollarının yeterince olmaması görme engeli vatandaşlarımız açısından büyük sorun oluşturabiliyor. Gerek ilçemizde, gerekse ilçemize bağlı beldelerde, görme engelli yollarının yapılması, olan yerlerin de daha geniş bir alana yayılması da beklentiler arasında bulunuyor.

Yine bununla birlikte Değirmendere’nin birçok kesiminde rastlanılan yaya kaldırımlarının dar olması da, vatandaşlar için sorun oluşturabiliyor. Hatta bazı yerlerde zaten dar olan yaya kaldırımlarının ortasında bulunan direkler, hem yayalar, hem de o kaldırımları kullanan engelli vatandaşlarımız için sorun oluşturuyor. Beldede bulunan bazı cadde ve sokaklarda yaya kaldırımlarının genişletilmesine ihtiyaç duyulduğu görülüyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X