Değirmendere ve sahili…

15 Mayıs 2022 16:14

Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde, ilçemiz ve beldelerindeki sahillerde de hareketlilik başladı. Uzun bir sahil şeridine sahip olan, Yarhisar Müze Gemisi ve yenilenen Sahil Caddesi, yeşil alanları ile Kavaklı Sahili, şimdiye kadar yapılan sempozyum, etkinlik ve sosyal faaliyetlerle adını duyuran Değirmendere sahili, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri, vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor. İlçemiz ve bağlısı beldelerinde bulunan sahiller, görsel güzelliği ile göz kamaştırıyor.Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Değirmendere sahili de, hafta sonunda vatandaşların uğrak yerlerinden olmaya devam etti.
Güzel havayı fırsat bilen vatandaşlar, sahildeki kafe ve çay bahçelerinde güzel havanı tadını çıkarmış görünüyordu. Değirmendere’de geçtiğimiz dönemler içerisinde ihtiyaç duyulan kapalı ve katlı otopark vatandaşların hizmetine sunulmuştu. Bununla birlikte Değirmendere Çınarlık Meydanında ulaşımda birtakım düzenlemeler yapılarak, bu alanda oluşan trafik yoğunluğunun giderilmesi amaçlanmıştı. Kapalı otopark, Değirmendere’de vatandaşlara önemli bir hizmet sunarken, özellikle cumartesi günleri semt pazarının da getirmiş olduğu trafik yoğunluğunuazaltma konusunda büyük fayda sağladı.
Kapalı otopark öncesinde pazara gelen vatandaşlar, araçlarını park etme noktasında sorun yaşayabiliyorken, kapalı otoparkın yapılması ile birlikte vatandaşlar, araçlarını otoparka park ederek daha sağlıklı alışveriş yapma imkanına kavuşmuş oldu. Bu ise Değirmendere’nin sahile ulaşım noktasında önemli bir görev üstlenen Başkomutan Caddesi’nde trafiğin daha akıcı olmasına da katkı sağlamış görünüyor.
Geçtiğimiz cumartesi günü havanında güzel olmasını fırsat bilerek, Değirmendere sahiline gittim. Yüzbaşılar sahilinden, Kuruçeşme sahiline kadar olan kesimde araç park yerlerinin dolu olması, önümüzdeki yaz döneminde de araç parkı konusunda sorun yaşanabileceğini gösteriyordu.Kapalı otopark büyük bir ihtiyaca cevap vermişse de, sahil kesimi ve bağlantılı olan sokaklarda araç park yeri bulabilmek oldukça zordu. Tabi bunu, vatandaşların Değirmendere’ye olan ilgisinin getirdiği bir sonuç olarak da görebiliriz.
Değirmendere sahiline gelen vatandaşların bazıları sahilde yürüyüş yaparken, bazıları ise çocukları ile oyun gruplarında zamanlarını geçiriyordu. Değirmendere merkezinde bulunan Çınarlık meydanındaki parkta, vatandaşların tercih ettiği yerlerden olmuştu. Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu kapsamında yerli ve yabancı sanatçıların ortaya çıkardığı birbirinden değerli eserlerin sergilendiği ahşap heykeller, parka ayrı bir güzellik katmasının yanında, vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor.Parktan konu açılmışken bu alandaki yeşil alanların bakımdan geçirilmesinin parka ayrı bir güzellik katacağı kanaatindeyim.
Değirmendere sahilinin vazgeçilmezleri arasında bulunan amatör balık tutkunlarının oluşturduğu renkli görüntüler ise hafta sonunda da hava sıcaklığına bağlı olarak devam etmişti. Yüzbaşılar sahilinden, Kuruçeşme’ye kadar uzanan kesimde balık meraklılarının olması, sahile ayrı bir renk katmıştı.Yine Değirmendere sahilinde bulunan takı stantlarının bulunduğu alan, vatandaşların uğrak yerlerinden olmaya devam ediyor.
Bölgemizdeki sahiller, birçok yerde bulunmayan güzelliği bünyesinde barındırıyor. Bu nedenle sahillerimizin değerinin iyi bilinmesi gerekiyor. Özellikle çevre temizliği konusunda duyarlı olup, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına gereken özenin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X