Değirmendere ve Kavaklı sahili…

02 Haziran 2016 14:38
Gölcük’te vatandaşların yaz mevsiminde uğrak yerlerinden olan Değirmendere ve Kavaklı sahili havaların ısınmasıyla birlikte yine vatandaşların en çok tercih ettikleri yerlerden olacak.

 Deniz kenarında bulunmaları sebebiyle vatandaşların akşamları ve hafta sonları daha fazla tercih etiği sahillere bir takım düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Kentleşmenin hızla arttığı ilçemizde vatandaşların adeta nefes alacakları yerler olan bu iki sahilimizde bir takım eksiklikler veya ihtiyaçlarında olduğu göze çarpıyor. Kavaklı sahilinde bulunan ve çevreye duyarsız kişilerce zarar veren oturma banklarının bakım ve onarıma ihtiyacı olduğu görülüyor.

Yine bununla birlikte daha önceleri var olan ve vatandaşların sıcak havalarda su ihtiyacını karşılayan çeşmelerinde elden geçirilmesi ve yenilerinin yapılması vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Kavaklı sahiline önceden güzel bir görünüm kazandıran süs havuzu da bakım bekleyen yerlerden bir tanesi. Ramazan ayında havaların sıcak geçeceği düşünüldüğünde yapılacak olan süs havuzları sahile ayrı bir güzellik katacaktır.

Kavaklı sahilinde bulunan amfi tiyatro da çevreye duyarsız kişilerin çevreye vermiş oldukları zarardan nasibini almış görünüyor. Geçtiğimiz dönemlerde özenle boyanarak süslenen amfi tiyatroya yazılan yazılar, bu gibi yerlere bazı duyarsız vatandaşların gereken özeni göstermediğini sergiliyor. İlçemizde sanatın gelişmesi ve daha fazla kesime yayılması adına çalışmalar yapılırken, bilinçsiz bazı vatandaşlar ise kötü görüntünün oluşmasına neden oluyor.

Değirmendere sahili de yine aynı şekilde Kavaklı sahili gibi vatandaşların betonlaşan şehir ortamından biraz olsun uzaklaşıp nefes aldığı yerlerin başında geliyor. Vatandaşlar, Değirmendere sahilinde gerek yürüyüş yaparak, gerekse çay bahçelerinde günün yorgunluğunu atarak, hoşça vakit geçirmeye çalışıyor.

Değirmendere sahilinde de, tıpkı Kavaklı sahilinde olduğu gibi birtakım eksikliklerin bulunduğu hissediliyor. Sahile inmek için önünden geçilen çınarlık meydanında ki süs havuzunun atıl bir durumda bulunması gibi. Öncelerde suların aktığı ve akşamları ışıklandırmalarla birlikte oldukça hoş bir görüntü sergileyen süs havuzu, şimdi sularının akmadığı ve gereken özenin gösterilmediği bir konumda bulunuyor. Burasının bakımdan geçirilerek eski güzel görünümüne kavuşturulması, Değirmendere’nin kalbi konumunda bulunan Çınarlık Meydanı’na canlılık ve estetik görünüm kazandıracaktır.

Değirmendere sahilinde vapur iskelesinin olduğu alandaki bankların yetersiz olması da, vatandaşların yerden çok yüksek olmayan bir konumda bulunan deniz kenarındaki duvarlara oturmasına neden oluyor. Alanın oldukça geniş olmasıyla birlikte yeterli sayıda oturma bankını da kaldırabilecek kapasitede olduğundan, vatandaşlarda denize karşı oturup dinlenebilecektir. Daha önceleri de belirttiğim gibi sahilin Kuruçeşme mevkisine, tıpkı çay bahçelerinin önünde olduğu gibi emniyet halatlarının yapılması olası kazalarında önüne geçecektir.   

Vatandaşların da sahillerimizdeki çevre temizliği konusunda daha hassas davranıp, bu konuda duyarlı olup çevre bilincinin oluşturulması gerekiyor. Değirmendere ve Kavaklı sahillerinde Ramazan ayında yapılacak olan etkinlikler, buralardaki canlılığı daha da arttıracak ve vatandaşların Ramazan akşamlarında hoşça vakit geçirmelerini sağlayacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X