Değirmendere sahili yoğun ilgi görüyor…

24 Nisan 2023 17:32
Değirmendere sahili yoğun ilgi görüyor…

Gölcük’te bulunan sahiller, her mevsim vatandaşların uğrak yeri olmaya devam ediyor. İlçemiz ve beldelerinde bulunan Kavaklı, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri, yaz aylarında konuklarını ağırladığı gibi içinde bulunmuş olduğumuz bahar aylarında da vatandaşların ilgisini çekiyor. Her mevsim vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören Değirmendere, bu yılda yine yoğun ilgi göreceğe benziyor.

Geçtiğimiz yıllarda gerek ilçemiz ve beldelerinden, gerekse çevre ilçelerden insanların yoğun olarak ilgi gösterdiği belde de, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerin düzenlenmesi, sosyal hayatın canlı kalmasında önemli etken olmakla birlikte, ilçemizin tanıtımına da önemli katkıda bulunmuştu.Ramazan aynında iftar sonrasında sahilde görülen insan yoğunluğu, Ramazan Bayramında da artarak devam etti.

Ramazan Bayramını ilçemizde geçiren vatandaşlar, özellikle bayramın ikinci günü olan Cumartesi günü, Değirmendere sahiline akın etmişti. Değirmendere, doğal güzelliği ile yalnızca ilçemizden değil ilimizin diğer ilçelerinden de vatandaşların ilgi gösterdiği yerler arasında bulunuyor.Değirmendere sahilinde bulunan çay bahçeleri ve kafeleri dolduran vatandaşlar, hem bayramlaştı hem de sohbetler yaparak zamanını geçirdi. Yüzbaşılar sahilinden, Kuruçeşmenin sonuna kadar yürüyüş yapan insanları görebilmek mümkün oluyordu.

Bayramda Değirmendere sahiline ilgi fazla olunca, araç park yeri bulabilmekte bir o kadar zor görünüyordu. Değirmendere sahiline araçları ile gelen ve sahilde park yeri bulamayan araç sürücüleri, araçlarını sahilin iç kesimlerinde bulunan sokaklara park etmek durumunda kaldı.

Geçtiğimiz yıllarda hizmete giren ve Değirmendere’de araç park yeri ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan katlı ve kapalı otopark ise yine araç sürücüleri tarafından tercih edilen yerlerden olmuştu.

Son yıllarda ilçemizin diğer sahil kesimlerinde olduğu gibi Değirmendere sahilinde de yapılan çalışmalarda; kameriyeler, çocuk oyun grupları, açık hava fitnes aletleri ve yeşil alanlar vatandaşların beğenisini topladı.

Değirmendere’nin merkezindeki Çınarlık Meydanı’ndaki parkta bulunan ve geçtiğimiz yıllarda Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel sempozyumu
kapsamında yapılan ahşap heykeller de, parka güzellik ve renk katan değerler arasında bulunuyor. Ahşap heykellere geçtiğimiz dönemler içerisinde verilen zarar, vatandaşların tepkisini çekmişti. İlçemizin tanıtımında önemi olan ve bulundukları alanlara ayrı bir güzellik katan ahşap heykellere sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.

İlçemiz ve bağlısı beldelerde bulunan sahiller, birçok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Yeşil alanları, kameriyeleri ve spor aletleri ile vatandaşların hemen her mevsim ilgi gösterdiği sahilleri temiz tutmak için gereken özenin gösterilmesi gerekiyor. Çevreyi kirletmeye kimsenin hakkı olmadığı düşüncesiyle; doğasıyla, deniziyle herkesin faydalandığı sahillerinkıymetiiyi bilinmeli diye düşünüyorum. İzmit Körfezi’nin adeta doğal bir akvaryum halini alması için yapılan tüm çalışmaların bizler için olduğunu unutmadan, denizin ve doğanın temiz kalması adına gereken katkıyı vermeliyiz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X