Değirmendere her mevsim güzel…

21 Aralık 2022 15:47
Değirmendere her mevsim güzel…

Gölcük, sahil kıyısında bulunmasından dolayı her mevsim ayrı bir güzelliği bünyesinde barındırıyor. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Kavaklı, vatandaşların yaz aylarında uğrak yerlerinden olan Değirmendere, doğal güzellikleri ile Halıdere ve Ulaşlı sahilleri, vatandaşlar tarafından tercih edilen yerler oluyor. Yaz aylarında vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören Değirmendere sahilini, cazibe merkezi haline getiren birçok etken bulunuyor. Yüzbaşılar’dan başlayarak Kuruçeşme’ye kadar uzanan uzun bir sahil şeridinin olması, sahildeki parkları ve kamelyaları ile vatandaşların ilgisini çekiyor.

Yaz aylarında diğer sahillerde olduğu gibi vatandaşların ilgi gösterdiği yerlerden olan Değirmendere, kış mevsiminde adeta dinlenmeye çekilmiş görünüyor. Geçtiğimiz yıllarda gerek ilçemiz ve beldelerinden, gerekse çevre ilçelerden insanların özellikle yaz aylarında yoğun olarak ilgi gösterdiği şirin belde de, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerin düzenlenmesi, sosyal hayatın canlı kalmasında önemli etken olmakla birlikte, ilçemizin tanıtımına da önemli katkıda bulunmuştu.

Kış aylarında Değirmendere sahilinde soğuk havaya aldırmadan yürüyüş yapanlar, çay bahçelerinde oturarak denize karşı çayını yudumlayanlara, sahilde balık tutanlarda eklenince, Değirmendere’nin yalnızca yaz aylarında değil dört mevsim insanların uğrak yerlerinden olduğunu görebilmek mümkün oluyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’ni Balıklandırma Projesi kapsamında geçtiğimiz yıllarda Değirmendere Çınarlık Meydanı’ndan levrek kalkan yavruları İzmit Körfezi’ne bırakılmıştı. İzmit Körfezi’nde yapılan çalışmalarla birlikte, körfezin her geçen gün daha temiz bir görünüme kavuşması, balık popülasyonundaki artışa olumlu olarak katkıda bulundu.

Körfezdeki balık çeşitliliğinin son yıllarda belirgin olarak artış göstermesi, vatandaşları olta balıkçılığına yönlendiriyor olacak ki, Yüzbaşılar sahilinden tutun da, Kuruçeşme sahilinin sonuna kadar olan kesimde vatandaşları balık tutarken görebilmek mümkün oluyor. Değirmendere kendine has sakinliği ve insana huzur veren görüntüsü ile diğer sahillerimizde olduğu gibi vatandaşların tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Değirmendere’nin tüm bu güzelliklerine rağmen, göze hoş gelmeyen görüntülere de rastlayabilmek maalesef mümkün olabiliyor. Sahilin bazı kesimlerinde çevreye karşı duyarsız olan bazı kimselerin, çöp kutuları olmasına rağmen çöplerini rastgele sağa sola atması da istenmeyen ve göze hoş gelmeyen görüntüler olarak görülüyor. Benzer görüntüleri beldenin içinden geçen derede de görebilmek maalesef mümkün olabiliyor.

Çevreyi kirletmeye kimsenin hakkı olmadığı düşüncesiyle; doğasıyla, deniziyle, düzenlenen sosyal, kültürel ve sportif aktiviteleriyle, yalnızca ilçemizden değil, çevre ilçelerden de çok sayıda insanı kendisine çekmesini bilen Değirmendere’nin kıymeti bilinmeli diye düşünüyorum. Doğal bir güzelliği olan ve vatandaşların yoğun olarak tercih ettiği sahillerde çevre temizliğine özen göstermekte, ayrı bir önem taşıyor.İzmit Körfezi’nin adeta doğal bir akvaryum halini alması için yapılan tüm çalışmaların bizler için olduğunu unutmadan, denizin ve doğanın temiz kalması adına gereken katkıyı vermeliyiz. Öncelikle, yaşanılan coğrafyanın kıymetini ve değeri iyi bilinmeli, denizin temiz kalması için yapılan çalışmalara katkı verilmeli.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X