Davranışların farkında olabilmek…

06 Ağustos 2021 15:51

Hayatımızda karşılaştığımız bazı şeyler bizler için çok önemli olup, önem verdiğimiz şeylerin üzerine daha fazla eğiliriz. Bazılarına ise yeterince önem ve özeni göstermeyip, hayatın akışı içinde sıradan olabileceğini düşünürüz. Aslında toplumu ilgilendiren konularda neyin bizler için çok önemli olduğu, neyin daha az önemsiz olduğuna karar verirken, bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda bazı sorumlulukları ve dikkat etmesi gereken davranışları bulunmaktadır. Toplum tarafından benimsenen ve toplumu rahatsız etmeyen konular, bizler içinde aynı şekilde kabul edilmelidir. Çünkü bazı durumlarda karar verirken yalnızca kendimizi düşündüğümüz gibi, ortak yaşanılan yerlerde ise toplumun hak ve menfaatlerini gözetmek gerekiyor.
İnsanların günlük yaşamlarından bir parça da, trafikte geçmektedir. İster araç kullanan bir kimse olun, isterseniz yaya olun hiç fark etmez nihayetinde bir yerden bir yere giderken ulaşım araçlarını kullanmak durumundasınız. Trafikte araç kullanan bazı duyarsız ve sorumsuz sürücüler, araç kullanırken yol yalnızca ona aitmiş gibi davranarak, hem kendilerini hem de karşıdaki araç sürücülerini veya yayaları tehlikeye atabilmektedirler. Araç sayısının fazla olması hiç kimseye trafikte saygısızlık yapması hakkını da vermiyor. Bazı araç sürücüleri önceliğin her zaman yayalarda olduğunu unutmuş olacak ki veya kendilerini hiç yaya olmuyorlar ki, bilindik saygısızca davranışlarda bulunabiliyor.
Toplu olarak bulunulan veya yaşanılan yerlerde insanların uyması gereken birinci kuralın saygı olduğunu unutmadan davranılması ile birlikte birçok sorunun da çözüleceğini düşünüyorum. Saygı, insanların birbirlerine karşı olan tutum ve davranışların farkında oldukları, karşılıklı ilişkilerini anlayış çerçevesinde benimsedikleri bir olgudur. Saygı, bir yerde karşımızdaki insanların düşüncelerine, değerlerine önem vermek ve yaşam hakkına riayet etmektir. Saygı empati kurarak, ‘bana yapılsa ne düşünürdüm’ diye hareket edebilmektir. Saygı kavramı yaşantımızın her bölümünde yer bulmaktadır. Saygı kavramının toplumda daha çok yer bulması ve insanların bir başkasına saygıyla yaklaşması için empati yapması yeterli olacaktır. Maalesef günlük yaşantımızda çoğu kez empati yapılmadığından duyarsızlık ortaya çıkabiliyor.
Günümüzde geri dönüşümün ne kadar önemli olduğu ve geri dönüştürülebilir malzemelerin kaynağında ayrıştırılmasıyla tekrar ekonomiye kazandırılmasının büyük katkı sağladığı bilinmektedir.Kullanım süresi dolmuş kalem pil, evlerimizde kullanmış olduğumuz yağlar, cam şişeler, metal atıklar, kağıt atıklar belki birçok insan tarafından bir şey ifade etmeyebilir fakat geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması ve bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olur. En yakınımızdaki geri dönüşüm kutularına atacağımız dönüşüme tabi olan maddelerle ekonomik tasarruf sağlandığı gibi, doğanın korunmasına da katkıda bulunmuş olduğumuzu da unutmamak gerekiyor. Geri dönüşüm yoluyla malzemelerin tekrar ekonomiye kazandırılması varken, neden çöpe gitsin. Toplum olarak geri dönüşüm konusuna gerekli hassasiyeti göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X